|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

 

   
 

Frenk Uizner edhe zyrtarisht emėrohet pėrfaqėsues i posaēėm pėr bisedimet pėr statusin e Kosovės

 
 

 
Uashington, 2O dhjetor 2005 /TN /QIK - Shtetet e Bashkuara emėruan ambasadorin Frenk Uizner (Frank Wisner) si pėrfaqėsues tė posaēėm pėr bisedimet pėr statusin e Kosovės. Njoftimin e bėri dje Sekretarja e Shtetit Kondoliza Rajs pėrmes njė deklarate pėr shtypin.

Ambasadori Uizner, thotė zonja Rajs, do t'i ofrojė ndihmėn amerikane tė dėrguarit tė posaēėm tė OKB sė, Marti Ahtisari, nė pėrpjekjet e tij pėr tė ndėrmjetėsuar midis udhėheqėsve shqiptarė e serbė pėr tė ardhmen e Kosovės.
 
Sekretarja e Shtetit u bėn thirrje palėve tė hyjnė nė bisedime me vullnet tė mirė, pėr tė arritur njė marrėveshje pėr tė ardhmen e Kosovės. Uashingtoni, thekson zonja Rajs, sė bashku me vendet e tjera tė Grupit tė Kontaktit, synon arritjen e njė zgjidhjeje qė t?i shėrbejė sigurisė pėr popujt e Ballkanit dhe ta afrojė mė tej rajonin drejt integrimit me strukturat Euro Atlantike.

Ambasadori Uizner ėshtė njė diplomat me pėrvojė, me njė karrierė mbi 30 vjeēare. Ai ka shėrbyer si ambasador i Shteteve tė Bashkluara nė Indi, Filipine, Egjipt dhe Zambia. Po ashtu ai ka mbajtur postin e Nėnsekretarit tė Shtetit pėr Ēėshtjet e Sigurisė Ndėrkombėtare dhe tė Nėnsekretarit tė Mbrojtjes pėr Politikė. (Z.A.)


 |  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 


                              Copyright©2000-2005 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.