|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

OPINIONE

   
 

Ballkani, Kosova – Njė sfidė pėr Europėn

 
 

 
20 dhjetor 2005 /TN  / Marrė nga QIK
 
Shkruan: Besnik MUSTAFAJ*

Ndėr tė gjitha pėrcaktimet e politikanėve pėr Ballkanin, mė i sakti mė duket ai i Ēurēillit, i cili thotė se Ballkani prodhon histori mė shumė nga ē’mund tė mbajė. Prodhimi i historisė me tepricė nėnkupton ekzistencėn e njė energjie njerėzore shpėrthyese, e cila pėr mė tepėr gjatė shekujve ka qenė vazhdimisht policentrike dhe me intensitet tė ndryshėm nga njė qendėr tek tjetra, ē’ka edhe ka krijuar jashtė Ballkanit njė pėrfytyrim tė gabuar pėr pėrmasat e vėrteta tė gadishullit tonė.
 
Nė udhėtimet e mia nė Europė si shkrimtar e si diplomat, rrallė kam takuar njeri qė ta dinte se ky skaj juglindor i Europės kishte vetėm 421 mijė kilometėr katror dhe 35 million banorė, pėrfshirė kėtu edhe Greqinė e Slloveninė, anėtare me tė drejta tė plota nė B.E. Sa pėr krahasim po pėrmend se Franca ėshtė afro 550 mijė kilometra katrorė dhe ka afėr dyfishin e popullsisė sė Ballkanit.

Por duhet pohuar me kėnaqėsi se diēka thelbėsore ka ndryshuar nė pamjen e Ballkanit tė sotėm. Nuk kemi mė si dikur disa qendra graviteti jashtė tij, qendra qė ndikonin shumė nė pėrplasjet tona tė pėrgjakshme brenda me njėri – tjetrin. Pėr herė tė parė kemi tė gjithė njė qendėr tė pėrbashkėt graviteti dhe ky ėshtė Brukseli, qoftė me Bashkimin Europian, qoftė edhe me NATO-n.
 
Ky ndryshim ka dhėnė tashmė rezultatet e para pozitive. Ne tė gjithė flasim mė nė fund edhe me njėri – tjetrin tė njėjtėn gjuhė e qė ėshtė gjuha e integrimit. Pėr mė tepėr, kjo gjuhė po bėhet dita-ditės mė e sinqertė, gjė qė nuk ka ndodhur mė parė. Ėshtė njė pėrparim i madh. Mbetet problemi i intensitetit tė ndryshėm tė energjisė nga njė kryeqytet nė tjetrin, i cili fatmirėsisht nuk prodhon mė pasoja dramatike si dikur, por qė nė realitetin e afrimit tė kėtij rajoni me Brukselin pėrkthehet nė shpejtėsi tė ndryshme. Kroacia ėshtė nė krye tė karvanit. Maqedonia ka bėrė njė pjesė tė mirė tė rrugės. Shqipėria pret mbylljen shumė shpejt tė negociatave pėr Marrėveshjen e Stabilizim
 
– Asocimit. Unioni Serbi – Mali i Zi sapo ka marrė lajmin pėr ēeljen e kėtyre negociatave. Ndėrsa Bosnje-Hercegovina ka njė premtim serioz pėr ēeljen e kėtyre negociatave.

Kam pėrjashtuar nga ky shqyrtim i shpejtė Turqinė, e cila paraqet njė rast mė vete si dhe Rumaninė e Bullgarinė, tė cilat, nėse gjėrat shkojnė deri nė fund mirė, me 1 janar 2007 do tė jenė anėtare tė Bashkimit Europian.

Sfidėn e vet tė parė lidhur me kėtė rajon Europa e ka fituar, duke zgjidhur nė favor tė integrimit dilemėn pėr tė ardhmen e tė gjitha kėtyre vendeve, pa pėrjashtim. Por ishte njė sfidė qė Europa e kishte vetėm me vetveten. Ėshtė e rėndėsishme tė kujtohet se fryma e vendimeve tė Samitit tė Selanikut nuk u cėnua as pas asaj qė ndodhi me Kushtetutėn Europiane. Pra, duke zgjidhur kėtė dilemė, Europa deri tani ka fituar vetėm mbi vetveten. Mbetet qė puna e saj tė spostohet kryesisht nė rajonin tonė, nė mėnyrė qė ajo tė bėhet edhe pjesė e fitores tonė mbi veten tonė. Pyetja qė shtrohet nė kėto rrethana ėshtė: Sa do tė ketė Europa vullnet pėr tė vėnė njė pjesė tė ekspertizės sė saj dhe tė financimeve tė saj nė shėrbim tė reformave tė domosdoshme pėr secilin nga vendet tona?

Kemi hyrė kėshtu nė njė proces komplementariteti midis punės qė duhet dhe mund tė kryejmė vetė ne, vendet e rajonit, dhe punės qė duhet tė bėjė pėr ne e me ne Bashkimi Europian. Do tė ndalem edhe njė herė pėr njė ēast te distancat e ndryshme, qė duhet tė pėrshkojė secili prej nesh pėr tė mbėrritur nė Bruksel. Nė thelb, kjo diagramė pasqyron nivelin e ndryshėm qė ka nė secilin nga kėto vende ndėrtimi i shtetit ligjor dhe zhvillimi i ekonomisė. Me fjalė tė tjera, gjithandej nė kėtė Ballkan institucionet e demokracisė janė tė brishta. Por aty - kėtu ato janė akoma mė tė brishta. Gjithandej ka njė prapambetje ekonomike.
 
Por aty - kėtu kjo prapambetje ėshtė akoma mė e rėndė. Janė diferenca nė pjekurinė e institucioneve dhe diferenca ekonomike, tė cilat gjithsesi mbartin rrezikun e destabilitetit. Eksperienca na mėson se zakonisht destabiliteti nė Ballkan nuk mbetet i izoluar. Nė cilindo vend qė tė ndodhė, ai do ta pėrfshijė nė njė mėnyrė a nė njė tjetėr krejt gadishullin.
 
Ekzistojnė tashmė njė numėr strukturash rajonale tė karakterit politik, diplomatik dhe ekonomik, mbi tė cilat mbėshtetet njė bashkėpunim nė rritje e nė zgjerim midis vendeve tė Ballkanit. Megjithatė, unė jam i bindur se pa njė kujdestari tė afėrt dhe tė vazhdueshme tė Bashkimit Europian, ne vetė nuk jemi ende nė gjendje tė shuajmė diskordancat e shkaktuara nga diferencat e panivelushme qė ka progresi tek ne.
Kjo kujdestari ėshtė misioni historik i Bashkimit Europian ndaj Ballkanit. Por ėshtė njė mision me faturė dhe pėr kėtė ne jemi tė vetėdijshėm.

Kujdestarinė europiane, qė mund ta emėrtojmė edhe shoqėrim europian tė kėtyre vendeve nė rrugėn e plotėsimit tė standarteve ligjore, institucionale dhe ekonomike, unė nuk e mendoj si njė ndarje baraziste tė zarfit tė ndihmave me merakun pėr tė qetėsuar sa mė mirė rudimentet e xhelozive tona tė vjetra me njėri-tjetrin, por si njė pėrqėndrim tė vullnetshėm nė vatrat ku problematika ėshtė mė e mprehtė dhe mė urgjente, pa harruar kurrsesi tė tjerėt.
 
Tani e nė muajt nė vazhdim, tė gjithė e dimė, epiqendra e ankthit tonė do tė jetė Kosova. Mendoj se puna pėr zgjidhjen pėrfundimtare tė kėsaj nyjeje tė mplakur ka filluar mirė. Jo vetėm nė Prishtinė, por edhe nė Beograd e nė mbarė komunitetin ndėrkombėtar shohim unanimitet nė njė pikė: nuk mund tė ketė kthim te statusi i para vitit 1999. Mbetet qė ky unanimitet tė krijohet edhe pėr statusin e ri. Do tė zgjatesha shumė po tė rreshtoja tė gjitha propozimet qė qarkullojnė e qė vijnė nga qeveri tė ndryshme apo institute opinionbėrėse nė Europė e SHBA. Por Bashkimi Europian, as nėpėrmjet Komisionit e as nėpėrmjet Kėshillit tė Ministrave nuk ka shfaqur ende zyrtarisht ndonjė propozim dhe kjo ka shpjegimin e vet.

Po pėrfitoj nga rasti pėr tė paraqitur shkurtimisht pikėpamjen time: Rezultati i negociatave duhet tė jetė njė kompromis. Nė Ballkan nuk ekziston kultura e kompromisit dhe kjo ėshtė njė rrethanė qė duhet mbajtur mirė parasysh, veēanėrisht nga vendet e pėrfaqėsuara nė Grupin e Kontaktit dhe nga Zoti Ahtisari me ekipin e tij. Por na takon tė gjithėve, europianė e amerikanė, tė punojmė fort pėr pėrgatitjen e kėtij kompromisi.
 
Tashmė duhet menduar po aq seriozisht sa pėr negociatat edhe pėr pasnegociatat, nė mėnyrė qė kompromisi i pashmangshėm tė pranohet nga opinioni publik shqiptar dhe ai serb. Kėto negociata nuk do tė jenė njė proces i zakonshėm diplomatik, qė zhvillohet mes profesionistėsh dhe rezultati mbetet pėr t’u pranuar ose jo nė nivel kancelarish. Mua mė duket se gjithė preokupimi i negociatorėve kosovarė e serbė sot lidhet pikėrisht me pasnegociatat. Aq i fortė ėshtė ky preokupim tek ata, sa siē mė thonė, edhe nė Prishtinė, edhe nė Beograd shihen shumė pak pėrgatitje nė terma konkretė teknikė pėr temat qė do tė diskutohen mes palėve. Ndėrkohė qė retorika politike vetėm rritet. Gjykuar mbi kėtė retorikė, vėrej me ēudi se serbėt kanė nxjerrė pak ose hiē mėsime nga procesi i shpėrbėrjes sė Jugosllavisė pėr t’u bėrė realistė.

Nga ana tjetėr, Bashkimi Europian dhe SHBA, duke u rezervuar nė kėtė periudhė tė shprehen pėr formėn konkrete tė rezultatit tė dėshirueshėm nga negociatat, ndoshta vėrtet i shmangen akuzės, tė cilėn do ta quaja akuzė spekulative, sipas tė cilės nuk duhen paragjykuar negociatat, por nga ana tjetėr lėnė dashje pa dashje shteg pėr ėndėrrime maksimaliste si nga njėra palė edhe nga tjetra.
 
Duke pranuar se nuk ka kthim prapa, kėtyre negociatave u ėshtė hequr me unanimitet serbo – shqiptar e ndėrkombėtar suspensi. Moskthimi prapa nuk mund tė jetė gjė tjetėr veē shkėputje, pavarėsi e Kosovės. Mbetet pėr t’u konceptuar gjatė negociatave kjo pavarėsi dhe kėtu ėshtė hapėsira pėr ndėrtimin e kompromisit, drejt kėsaj hapėsire, mendoj unė, duhet t’i shtyjnė edhe Bashkimi Europian, edhe SHBA grupet e negociatorėve qysh tani, nė mėnyrė qė puna e tė gjitha palėve tė pėrqėndrohet tek e mundshmja.

Unė jam shprehur pėr pavarėsinė e kushtėzuar, e cila nė thelb sigurisht qė ėshtė pavarėsi, por realizimi i kėsaj pavarėsie duhet tė pranohet si njė proces i shoqėruar nga prania ushtarake dhe civile ndėrkombėtare, me qėllim garantimin e tė drejtave tė minoritetit serb dhe tė minoriteteve tė tjera si dhe mbėshtetjen dhe monitorimin e ndėrtimit tė shtetit ligjor.
  
Duke u shprehur se ndėr kushtet e forta pėrfshihet mosndryshimi i kufijve me dhunė as e pa dhunė, qeveria shqiptare dekurajon pa mėdyshje ēdo lloj korenti nė Shqipėri apo nė Kosovė, qė do tė ėndėrronte bashkim tė Kosovės me Shqipėrinė apo edhe bashkim tė Kosovės me territoret e banuara nga shqiptarė nė Maqedoni apo nė Mal tė Zi. Marrja e njė pozicioni tė tillė tė hapur e tė qartė nga ana e qeverisė sonė ėshtė kritikuar menjėherė nė Beograd, ėshtė kritikuar edhe nė Prishtinė, por ėshtė kritikuar ashpėr edhe nga opozita nė Tiranė.
 
Megjithatė ne kemi vazhduar tė shprehemi nė kėtė logjikė, edhe pse Shqipėria nuk ėshtė aktore e e drejtpėrdrejtė nė negociata, sepse kemi ecur me bindjen se ndihma jonė mė e madhe qėndron sė pari te inkurajimi i negociatorėve tė Kosovės pėr t’u ulur nė tryezė me serbėt me vullnetin e sinqertė pėr tė pranuar kompromise dhe pastaj ne besojmė se kėshtu ndihmojmė sado pak pėr tė parandaluar ndonjė zhgėnjim tė opinionit publik sidomos nė Kosovė.
 
Zhgėnjimi do tė ēonte edhe nė mospranimin e rezultatit, edhe nė zhvlerėsimin e klasės politike qė drejton sot institucionet dhe ka fatin historik pėr tė qenė negociatore. Njė zhvlerėsim i mundshėm i klasės politike do tė krijonte njė zbrazėti me pasoja shumė tė rrezikshme pėr paqen e stabilitetin, sepse do t’u hapte vend nė skenė racės sė radikalėve demagogė, tė cilėt nuk mungojnė dhe punojnė natė e ditė me kėmbėngulje tė madhe.

Kapėrcimi i kėsaj periudhe tė ndėrlikuar me qetėsi dhe logjikė sidomos nė Kosovė e nė Mal tė Zi, do tė shėnojė njė erė tė re nė krejt marrėdhėniet ndėrkombėtare tė kėtyre vendeve tė shtrira nė bregun lindor tė Mesdheut. Mendoj se duke marrė pavarėsinė Kosova, duke u zhvilluar njė referendum transparent e demokratik nė Mal tė Zi, pavarėsisht nga rezultati, edhe Kosova, edhe Serbia, edhe Mali i Zi do tė ndjehen mė tė ēliruara pėr t’u pėrqėndruar nė mėnyrė mė moderne te identiteti i vet i vėrtetė. Dhe ky identitet do t’i shtyjė drejt zgjerimit tė bashkėpunimit edhe me bregun jugor tė Mesdheut.
 
-------------------------------------------
Fjalė e mbajtur nė Konferencėn e organizuar dje nė Romė mė 19 dhjetor 2005 me titull: BALLKANI, KOSOVA – NJĖ SFIDĖ PĖR EUROPĖN

*
Autori ėshtė ministėr i Punėve tė Jashtme tė Shqipėrisė


 Copyright©2000-2003 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.