|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

 

   
 

T.Solstrom: Vizioni i BE-sė ėshtė pėrforcimi i pėrpjekjeve pėr tė ndihmuar Kosovėn nė procesin e integrimit evropian

 
 

 
Prishtinė, 19 dhjetor 2005 /TN /QIK - Duke folur pėr rolin dhe vizionin e Bashkimit Evropian pėr Kosovėn, pėrfaqėsuesi i Havier Solanės nė vendin tonė, Torbjorn Solstrom thotė se "ne duam njė Kosovė evropiane".
 
Sipas tij, roli prijės i BE-sė nė Kosovė pas zgjidhjes sė statusit konsiston nė dy ēėshtje: nė pėrforcimin e pėrpjekjeve pėr tė ndihmuar Kosovėn nė procesin e integrimit evropian dhe qė BE tė marrė pėrgjegjėsi tė reja pas OKB-sė, si pjesė e zgjidhjes sė statusit, tha pėrfaqėsuesi i Solanės pėr gazetėn "Zėri".

Mirėpo sipas tij, aspekti i dytė nė pjesėn tė madhe do tė varet nga kryenegociarori Ahtisari dhe nga rezultati i procesit tė statusit.

Duke sqaruar mė tutje kėtė fazė, Solstrom shpjegoi se "roli i BE-sė nuk do tė jetė EUMIK". Roli i BE-sė do tė jetė shumė mė i ndryshėm nga roli qė ka sot UNMIK-u pėr faktin se BE synon pėrfshirjen edhe tė partnerėve tė tjerė. Madje ai hedh poshtė nė mėnyrė kategorike idetė pėr njė EUMIK nė Kosovė.

Mė tutje Solstrom shpjegoi se qėllimi i pranisė sė BE-sė "do tė jetė pėr tė arritur rezultate dhe jo qė bashkėsia ndėrkombėtare tė shmanget nga marrja e vendimeve tė vėshtira politike".

"Ēfarėdo qė tė bėjė BE-ja do tė jetė nė pėrputhje me kuptimin e perspektivės evropiane pėr Kosovėn. Ky ėshtė thelbi i vizionit tonė pėr Kosovėn. Ne duam njė Kosovė evropiane", u shpreh pėr pėrfaqėsuesi i Solanės nė Kosovė, Torbjorn Solstrom, i cili nė kėtė detyrė ditė mė parė ka zėvendėsuar italian Farnando Xhentilini.


 |  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 


                              Copyright©2000-2005 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.