|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

OPINIONE

   
 

Nė vend tė reagimit

 
 

E pavėrteta megjithatė kėrkon korrektėsi

 
 

 
19 dhjetor 2005 /TN

Nga Aqif M
OLLIQI
 
( Rreth shkrimit „Njė libėr i veēantė pėr tė djathtėn shqiptare“, mė autor Rr.Rugova, botuar nė Bota Sot,  2005)
 
Nė tė pėrditshmėn gazetė „ Bota sot“, lexuam shkrimin, „Njė libėr i veēantė pėr tė djathtėn shqiptare“, tė shkruar nga Rr.Rugova. Pa pretendime ta ē“vlerėsojmė pėrmbajtjen dhe rėndėsin e organizimit tė sesioneve shkencore pėr tė djathtėn shqiptare, u ndalem tė njė lėshim, ndoshta jo i qėllimshėm qė ka bėrė autori i shkrimit.  Nė lėxim tė parė, ai lėshim duket i vogėl, por, nė brendėsi i pafalshėm. Nuk e dijmė autori i shkrimit ( Rr.Rugova), nė mungesė tė informit tė duhur, apo, qellimisht ka nxjerrur pėrfundim tė gabuar, kur thotė (shkruan): „Tė kujtojmė me kėtė rast se Sesioni i parė shkencor pėr tė djathtėn shqiptare, nėn organizimin e Institutit tė Historisė nė Prishtinė dhe nga diaspora shqiptare, ishte organizuar njė vit mė parė nė Hamburg tė Gjermanisė,…“
 
I gjithė ky konstatim  nuk pėrkon mė tė vėrteten.
 
Sėpari; Instituti i Historisė nė Prishtinė as nuk ishte organizator, as ideator, as pjesmarrės direkt i sesionit nė Hamburg. Instituti i Historisė nė Prishtinė dhe Instituti i Historisė nė Tiranė, as nuk e pėrkrahėn ketė organizim, nuk u lodhen sėpaku ta pėrshendėsin Akademinė nė Hamburg (  Nė Hamburg nuk ėshtė quajtur Sesion, por Akademi pėr tė Djathtėn Shqiptare). Akademin  pėr tė Djathtėn Shqiptare nė Hamburg e kanė organizuar: intelektual, aktivist tė mėrgatės shqiptare qė jetojnė dhe punojnė nė Hamburg, Kiel dhe, si nikoqier ishte Klubi Shqiptar „ Verrat e Llukės“ nė Hamburg.
 
Pėr t“u bindur pėr kėtė, mjafton tė shikohen gazeta „Bota sot“, Zėri i ditės, Koha ditore, qė, jo njė here po mė dhjetra  herė kanė njoftuar rreth kėsaj akademie. Historiani dhe gazetari  N.Oroshi, njėri nga organizatorėt nismetar tė akademisė nė Hamburg, ka shkruar disa herė, ku e ka thėnė kėtė tė vėrtetė. Pastaj, kėto tė dhėna edhe sot mund tė vėrtetohet nėse shpalosim shkrimet e botuara nė atė kohė nė; www.trepca.net, www.miredita.com, www.albanova.com www.shkodra.net etjera.
 
Sė dyti; materialet, kumtesat dhe shpalimet historike nga Akademia e sė Djathtės Shqiptare mbajtur me 12 dhe 13 qeshor 2004 nė Hamburg, janė botuar nė njė libėr tė veēantė. Botimi i kėtij materiali ishte njė punė e mirė, por qė Istituti i Historisė nuk u angazhuar pėr kėtė Akademi (sesion), tregon edhe kjo e dhėnė. Kėshilli organizativ kur vendosi ta botj materialin, sėpari mori vendim qė kėtė libėr ta botoi Istituti i Historisė nė Prishtinė. Nė emėr tė kėtij vendimi edhe Klubi Shqiptar “ Verrat e Llukės” nė Hamburg i dha 1000 Euro. Quditėrisht, librin nuk e botoj Instituti i Historisė nė Prishtinė, sepse nė vet materialin e pėrgaditur kishte “diēka” qė dikėnd e frikėsonte pėr momentin(?!)
 
Rr. Rugova mund tė thotė se nė Akademinė e Hamburgut ligjėruan historian nga Prishtina. Vėrtetė ata qė ishin, dhe ata qė ishin tė ftuar po nuk erdhen, nuk e pėrfaqėsuan Institutin…(Prof.dr. Muhamet Shatri, Akademik Mark Krasniqi, Prof. dr. jahja Dranēolli, dr. Riza Sadiku nga Prishtina, asnjėherė nuk janė prezentuar nė emėr tė Institutit tė Historisė).
 
Nė fund, mė ēka na argumenton Rr.Rugova se Sesionin shkencor nė Hamburg e ka organizuar ky institut?
 
Nė emėr tė Kėshillit Organizativ tė Akademisė pėr tė Djathtėn Shqiptare nė Hamburg:
 
1. Nėndega e Lidhjes Demokratike tė Kosovės nė Hamburg, (Miftar Tahirsylaj)
2. Dega e Partisė Demokratike tė Shqipėrisė, (Miftar Lumeshi)
3. Klubi Shqiptar "Verrat e Llukes"nė Hamburg, (Musa Mazrekaj)
4. Klubi Shqiptar "Kosova" nė Hamburg, etj.
 
Intelektual dhe aktivist tė tjerė;
 
Arif Molliqi
Selmon Ethemi
Miftar Lumeshi,
Sahit Ēekaj,
Haxhi Dervishaj,
P.S.: Kėtė shkrim ja kemi derguar edhe gazetės nė tė cilėn ėshtė bėrė shkrimi i Rr.Rugovės, por pėr qudi ata nuk e botuan.


 Copyright©2000-2003 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.