|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

 

   
 

Udhėheqėsit e BE-sė pėrpiqen tė gjejnė gjuhėn e pėrbashkėt mbi buxhetin

 
 

 

16 dhjetor 2005 /TN 

Zėri i Amerikės (16.12.2005) - Diplomatėt nė Bruksel njoftuan pėr ndryshime ndėrkohė qė udhėheqėsit e Bashkimit Evropian po pėrpiqen tė bien dakort rreth mosmarrėveshjeve mbi njė buxhet afatgjatė gjatė ditės sė dytė tė takimit tė tyre.

Kancelarja gjermane Angela Merkel propozoi rritjen e niveleve tė shpenzimit pėr periudhėn 7-vjeēare qė fillon nė vitin 2007 me 1.045 pėrqind tė prodhimit tė Bashkimit Evropian nga 1.03 pėrqind e sugjeruar nga kryeministri britanik Toni Bler, vendi i tė cilit ka presidencėn e radhės nė BE.

Kjo pasoi kundėrshtimin e vendeve mė tė reja dhe mė tė varfėra anėtare tė Bashkimit Evropian rreth planifikimit tė shkurtimeve tė mėdha ndaj ndihmave tė tyre pėr zhvillim.

Ēėshtje tjetėr debati ėshtė edhe kundėrshtimi i Britanisė pėr shkurtime tė mėdha nė fitimet nga uljet e ēmimeve tė Bashkimit Evropian nė vitin 1984 pėr tė kompensuar subvencionet bujqėsore pėr anėtarė tė tjerė tė BE-sė.

Britania ka kėrkuar rishqyrtimin e tė gjitha shpenzimeve tė Bashkimit, duke pėrfshirė subvencionet bujqėsore, nė kėmbim tė uljeve tė ēmimeve. Dėshtimi nė arritjen e njė marrėveshjeje mund tė dobėsojė besueshmėrinė e bllokut.


 |  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 


                              Copyright©2000-2005 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.