|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

 

   
 

Goldberg thotė se SHBA-tė janė shumė tė angazhuara nė fushėn e drejtėsisė nė Kosovė

 
 

 
Prishtinė, 16 dhjetor 2005 /TN QIK - Shefi i Zyrės amerikane nė Prishtinė, Filip Goldberg theksoi se Shtetet e Bshkuara tė Amerikės janė shumė tė angazhuara tani nė fushėn e drejtėsisė nė Kosovė nėpėrmjet USAID ut dhe Departamentit amerikan tė Drejtėsis.
 
Ai kėtė deklaratė e bėri pas takimit me minstren e Shėribimeve Publike Melihate Tėrmkolli, duke vėnė nė dukje posaēėrisht ngritjen e kapaciteteve vendore nė kėtė fushė.

Goldberg gjithashtu ka theksuar se po punohet qė transferi i kompetencave tek vendorėt tė jetė sa mė cilėsor. Ai shtoi se me ministren Tėrmkolli ka diskutuar edhe pėr fushėn e drejtėsisė dhe pėr ēėshtje tė tjera me rėndėsi pėr proceset nė Kosovė dhe ka nėvizuar se SHBA tė po bėjnė pėrpjekje pėr t'u bėrė gati pėr zgjidhjen e statusit tė Kosovės, qė tė mund ta ndihmojnė Kosovėn nė ndėrtimin e kapaciteteve lokale ashtu qė transferi i kompetencave tė kalojė si duhet.

Ndėrkaq, ministrja Tėrmkolli tha se me z. Golberg kanė biseduar pėr ēėshtje tė rėndėsishme qė kanė tė bėjnė me Kosovėn, pėr mbėshtetjen e mėtutjeshme tė procesit tė zgjidhjes sė ēėshtjes sė Kosovės, nė veēanti pėr ēėshtjen e regjistrimit tė popullėsisė dhe rreth forcimit tė punės sė gjykatave si dhe pėr formimin e ministrive tė reja.


 |  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 


                              Copyright©2000-2005 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.