|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

 

   
 

Deri mė tash janė privatizuar rreth 200 ndėrmarrje tė reja nė vlerė prej 160 milionė euro

 
 

 
Prishtinė, 16 dhjetor 2005 /TN QIK - Bordi i Drejtorėve tė AKM sė vendosi pėr shpalljen e rrethit tė dymbėdhjetė tė tenderit tė privatizimit, ku bėjnė pjesė 23 ndėrmarrje shoqėrore, kryesisht stacione tė autobusėve, lokale dhe restorante si dhe veraria e Krushės.
 
As nė kėtė mbledhje nuk u mor ndonjė vendim sa i pėrket fondit tė mirėbesimit qė ishte paraparė tė shfrytėzohet nga bankat vendore. Zėvendėsdrejtori i Bordit tė AKM sė Bujar Dugolli ka thėnė se pėr kėtė duhet tė vendosė Zyra ligjore nė Nju Jork.
 
Ai ka shtuar se Qeveria e Kosovės do tė kėrkojė qė gjatė vitit 2006 do tė transferohen pėrgjegjėsitė themelore nė fushėn e ekonomisė si dhe menaxhimi i ndėrmarrjeve publike.

Nė kėtė takim, u theksua se puan e pėrbashkėt e personelit ndėrkombėtar dhe atij vendor gjatė kėtij viti ishte e sukseshme dhe rezultatet janė tė dukshme.

Drejtori i Bordit tė AKM sė dhe shefi i Shtyllės sė Katėrt tė UNMIK ut Joakim Ryker tha se deri mė tash janė privatizuar rreth 200 ndėrmarrje tė reja nė vlerė prej 160 milionė euro dhe kjo dėshmon se privatizimi ėshtė nė rrugė tė mbarė.

I pyetur pėr presionin qė po bėnė Beogradi pėr ndėrprerjen e privatizimit nė Kosovė ai tha se ky proces ka bazė tė fortė ligjore.


 |  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 


                              Copyright©2000-2005 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.