|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

 

   
 

Maqedonia i kėrkon Francės mbėshtetje pėr antarėsim nė Bashkimin Evropian

 
 

 

15 nėntor 2005 /TN 

Zėri i Amerikės (14.12.2005) - Maqedonia i kėrkoi Francės tė mbėshtesė kandidaturėn e saj pėr antarėsimin nė Bashkimin Evropian. Presidenti i Maqedonisė Branko Crvenkovski e bėri kėtė kėrkesė nė njė letėr dėrguar homologut tė tij francez, Zhak Shirak.

Sipas Agjencisė sė lajmeve Reuter, zoti Crvenkovski i shkruante udhėheqėsit francez se dhėnia e statusit tė kandidates pėr Maqedoninė do tė ishte njė fitore pėr Evropėn dhe pėr njė politikė tė suksesshme evropiane. Tė hėnėn zyrtarėt francezė thanė se kandidatura e Maqedonisė, njė ndėr temat e takimit tė Bashkimit Evropian kėtė javė, duhet tė shtyhet pėr mė vonė.

Zyrtarėt thanė se kjo do t'i jepte mundėsi bllokut prej 25 anėtarėsh tė financonte zgjerimin aktual dhe tė zhvillonte njė debat mė tė gjerė nė tė ardhmen. Nė nėntor Komisioni Evropian rekomandoi Maqedoninė pėr anėtarėsim nė Bashkimin Evropian.


 |  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 


                              Copyright©2000-2005 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.