|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

 

   
 

Sqarim i kabinetit tė kryetarit tė Kuvendit tė Kosovės lidhur me veturėn zyrtare tė kryeparlamentarit Daci

 
 

 
Prishtinė, 14 dhjetor 2005 /TN QIK - Kohėt e fundit nė opinionin medial ėshtė ngritur njė fushatė kundėr kryetarit tė Kuvendit tė Kosovės akademik Nexhat Daci, e cila konsiderojmė se ėshtė e ndėrlidhur me rolin e tij nė proceset e ardhshme politike tė Kosovės, dhe nė ndėrhyrjet nė legjitimitetin dhe legalitetin e pėrfaqėsimit institucional, me qėllim tė krijimit tė raporteve dhe ri renditjeve tė reja nė skenėn udhėheqėse tė Kosovės.

Nė aferėn e ngritur rreth blerjes sė automjetit tė blinduar pėr Kryetarin e Kuvendit tė Kosovės, sqarojmė qė udhėheqėsve tė lartė si edhe nė ēdo vend tjetėr edhe nė Kosovės u takojnė automjetet e blinduara si masė parandaluese e sigurisė.
 
Nė Kosovė edhepse me automjetet e blinduara shfrytėzohem me tė drejtė edhe nga njė pjesė e ministrave dhe e udhėheqėsve tė tjerė politik ndonjėherė kur shihet si e arsyeshme edhe nė nivelin lokalė, deri tash vetėm Kryetari i Kuvendit tė Kosovės nuk e kishte shfrytėzuar kėtė tė drejtė, aniqė blerja e automjetit ka kohė qė ishte hyrė nė parametrat buxhetor.
 
Sė fundi ėshtė vlerėsuar qė njė masė e tillė parandaluese duhet pėr tu zbatuar dhe nė tregun pėrkatės, sipas ēmimeve konkurruese ėshtė blerė automjeti pėrkatės i shkallės sė duhur tė sigurisė , i cili ėshtė veturė zyrtare, qė i pėrket funksionit dhe detyrės sė njėrit nga tri pozicionet udhėheqėse tė Kosovės.

Theksojmė se shpenzimet janė nė treguesit real dhe automjeti ėshtė i lidhur me pozicionin zyrtar dhe jo me emrin pėrkatės, - thuhet nė njė reagim tė kabiniteit tė kryetait tė Kuvendit tė Kosovės Nexhat Daci.


 |  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 


                              Copyright©2000-2005 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.