|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

 

   
 

Sipas Numan Baliqit shumica e komunitetit boshnjak e kanė frikė pavarėsinė e Kosovės?!

 
 

 
Prishtinė, 14 dhjetor 2005 /TN QIK - Veton Surroi, drejtues i Kėshillit Negociues pėr Komunitete ka zhvilluar njė takim tė veēantė edhe me kryetarin e Partisė sė Aksionit Demokratik pėr Kosovėn, Numan Baliq, ku ai dėgjoi kėrkesat e komunitetit boshnjak pėr procesin e zgjidhjes sė statusit tė Kosovės.

Pėrfaqėsuesi i komunitetit boshnjak, Numan Baliq ka thėnė se shumica e komunitetit tė tij e kanė frikė pavarėsinė e Kosovės. Ai ka kritikuar miratimin e Ekipit Negociator nga Presidenti Ibrahim Rugova, siē u shpreh pa inkuadrimin e komuniteteve joserbe.

"Sipas hulumtimeve tona qė ne i kemi edhe ata qė i takojnė komuntetit rom, egjiptian, hashkalinj, po ashtu kanė frikė nga pavarėsia e Kosovės.
Mendoj qė ekziston njė mosbesim i komuniteteve", ėshtė shprehur Baliq.

Veton Surroi pas kėtij takimi u shpreh se kėrkesa e komunitetit boshnjak pėr krijimin e dy komunave, asaj tė Vitomiricės nė Pejė dhe Reēanit nė Prizren do tė diskutohen me Ministrin e Pushtetit Lokal Lutfi Haziri.


 |  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 


                              Copyright©2000-2005 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.