|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

 

   
 

Shteti shqiptar mbėshtet plotėsisht pavarėsinė e Kosovės, u tha nė takimin Kosumi-Topalli

 
 

 
Prishtinė, 14 dhjetor 2005 /TN QIK - Shqipėria me tė gjitha institucionet e saj mbėshtet fuqishėm pavarėsimin e Kosovės nė tėrėsinė territoriale tė saj, tha sot kryeparlamentarja Jozefina Topalli pas takimit me kryeministrin Bajram Kosumi.

Nga ana e tij Kryeministri i Kosovės tha se me Kryeparlamentaren e Shqipėrisė kishin biseduar pėr procesin nė tė cilin po kalon Kosova nė definimin e statusit, nė tė cilin proces Shqipėria duhet tė ketė rol mė tė madh se vendet tjera tė rajonit.

Kosumi takimin e sotėm e ka ndjerė si vazhdimėsi tė takimit tė Tiranės, ku krerėt e Shqipėrisė i patėn bėrė mikpritje tė jashtėzakonshme.

Ai tha se ėshtė biseduar edhe pėr marrėdhėniet ekonomike nė mes dy vendeve shqiptare. Kjo nė dy kontekste, e para nė kėrkim tė njė porti detar nė Shqipėri dhe tė ndėrlidhjes me dy korridore ekonomike rajonale. "Kosova ka prioritet tė veēantė daljen nė det nėpėrmjet njė porti tė veēantė pėr Kosovėn", tha Kosumi. Premtim ky i dhėnė pėr portin e Shėn Gjinit nga ish-kryeministri Majko, disa vjet mė parė.
 
Ndėrsa, ineteres tė veēantė ekonomik pėr Kosovėn ka sipas kryeministrit Kosumi ndėrtimi i autostradės Prishtinė-Durrės, e cila Kosovėn do ta lidhte me dy korridoret kryesore rajonale, atė tė tetin dhe tė dhjetin, tė cilat sipas tij do tė ishin arterie e fuqishme pėr ekonomin e Kosovės.

Ai tha se kėto qasje shpreson tė jenė edhe tė Bashkimit Evropian nė tė ardhmen, por deri atėherė i mbetet dy vendeve t’i realizojnė kėto.

Po ashtu ėshtė biseduar nė takim pėr decentralizimin dhe bashkėpunimin qė pas pavarėsimit tė vendit, tė dyja vendet tė ndihmojnė njėra tjetrėn nė proceset integruese.

Topalli pėrgėzoi qeverinė dhe institucionet e Kosovės pėr vizionin modern dhe evropian nė tė cilin po ec qeveria e Kosovės. Shteti shqiptar ėshtė nė mbėshtetje tė plotė tė pavarėsisė sė Kosovės, kjo edhe nėpėrmjet iniciativave ligjore, e konfirmuar edhe nėpėrmjet rezolutave.

"I pėrsėrita edhe nėjherė qė parlamenti i Shqipėrisė, qeveria shqiptare, kryeministri shqiptar, shteti shqiptarė, ėshtė nė mbėshtetje tė plotė tė pavarėsisė sė Kosovės dhe kjo ėshtė shprehur edhe nėpėrmjet rezolutave", tha kryeparlamentarja Topalli.

Ajo shprehu optimizmin pėr njė proces, "sa mė tė pėrshpejtuar, qė natyrisht ai do tė thotė qė s'ka kthim mbrapa, s'ka ndarje tė Kosovės, s'ka ndryshim tė kufijve, qė duhet punuar pėr standarde, qė duhet punuar pėr decentralizim, qė duhet punuar pėr mbrojtje tė tė drejtave tė njeriut dhe tė minoriteteve". Tė gjitha kėto pėrpjekje, sipas saj, nuk kanė asnjė kuptim tjetėr, veē ndėrtimit tė shtetit tė Kosovės.

Dy udhėheqėsit kanė biseduar pėr pėrshpejtimin dhe realizimin mė dinamik tė marrėveshjeve tė nėnshkruara ndėrmjet dy qeverive.

Znj.Topalli falėnderoi Kosovėn pėr ndihmėn me energji elektrike qė i ka dhėnė Shqipėrisė gjatė krizės sė saj tė madhe energjetike.

Ajo tha se mbėshtetja ėshtė e ndėrsjellė pėr fuqizimin ekonomik ndėrmjet dy vendeve si dhe nė pėrshpejtimin e ndėrtimit tė autostradės Durrės-Prishtinė.

Zonja Topalli nė ndėrkohė pati njė takim tė veēantė me gratė parlamentare nė Kuvendin e Kosovės.


 |  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 


                              Copyright©2000-2005 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.