|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

 

   
 

Presidenti slloven thotė se ēėshtja e Kosovės do tė zgjidhet relativisht shpejt dhe nė formėn siē ka propozuar ai

 
 

 
Lubjanė, 14 dhjetor 2005 /TN QIK - Presidenti i Sllovenisė, Janez Dėrnovshek ka deklaruar se nisma e tij pėr zgjidhjen e ēėshtjes sė Kosovės ishte e orientuar nė stabilitetin e situatės nė Evropėn Juglindore dhe nė Ballkanin Perėndimor.
 
Nė njė intervistė dhėnė Televizionit slloven, Dėrnovshek ka vlerėsuar se Kosova ėshtė "arra e fundit e fortė qė ka mbetur pas shpėrbėrjes sė Jugosllavsiė dhe situata atje nuk ėshtė qartėsuar".
 
Sipas fjalėve tė tij situata nė Kosovė "nuk ėshtė e mirė, nuk ėshtė stabile dhe tė gjithė e dimė se duhet qartėsuar". Duke sqaruar propozimin e tij, Dėrnovshek ka thėnė se ėshtė pėrpjekur tė pėrshpejtojė kėrkimin e zgjidhjes dhe qė "marrėdhėniet mes shqiptarėve dhe serbėve tė Kosovės tė mos gjenerojnė mė tensione tė vazhdueshme dhe nė pasiguri".

Por sipas mendimit tė Presidentit slloven, ēėshtja e Kosovės do tė zgjidhet relativisht shpejt, me siguri nė formėn siē e ka propozuar ai.

Ndėrkaq pezullimin e vizitės sė tij nė Beogradi nga autoritetet e atjeshme, Dėrnovshek e ka vlerėsuar si recidi tė sė kalaurės, duke shtuar se reagime tė tilla kanė pasur edhe nė kohėn kur Millosheviq ishte nė krye tė Serbisė dhe RFJ.

"Sllovenėt nė konflikt me Millosheviqin kanė ardhur pikėrisht pėr shkak tė Kosovės, sepse kemi protestuar ndaj shkeljes kolektive tė drejtave tė njeriut dhe atėherė u ballafaquam me reagime tė rėnda, jo vetėm me kėrcėnime verbale por edhe tjera, me sanksione ekonomike e madje kanė dashur tė na organizojnė njė miting tė madh nė Lubjanė", ėshtė shprehur Dėrnovshek.


 |  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 


                              Copyright©2000-2005 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.