|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

 

   
 

Ministri Petkoviq u pajtua me Surroin se decentralizimi duhet tė jetė ēėshjtje e brendshme e Kosovės

 
 

 
Prishtinė, 14 dhjetor 2005 /TN QIK - Ministri pėr Kthim dhe Komunitete Sllavisha Petkoviq thotė se decentralizimi duhet tė jetė ēėshjtje e brendshme e Kosovės dhe se nė kėtė proces nuk duhet tė ketė ndikime nga jashtė. Ai i bėri kėto komente pas njė takimi me anėtarin e Grupit Negociues Veton Surroin.
 
Sllavkoviq me kėtė rast ka paralajmėruar se nė javėn tjetėr do tė dalė me njė projekt pėr decentralizimin, duke vlerėsuar se me zgjidhjen e ēėshtjeve statusi i Kosovės do tė bėhej mė pak i rėndėsishėm pėr komunitetin serb.

Nė anėn tjetėr, Veton Surroi tha se decentralizimi ėshtė identifikuar tashmė si proces pėrmes tė cilit mund tė pėrmirėsohet edhe pozita e komunitetit serb. Prandaj ai tha se delegacioni i Kosovės ka vendosur t’i dėgjojė qėndrimet e kėtij komuniteti nė mėnyrė qė procesi tė zhvillohet dhe drejtohet nė Kosovė pa ndėrhyrje nga jashtė.


 |  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 


                              Copyright©2000-2005 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.