|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

 

   
 

Kryqi i Kuq i Kosovės shėnoi 60-vjetorin e themelimit

 
 

 
Prishtinė, 14 dhjetor 2005 /TN QIK - Kryqi i Kuq i Kosovės ėshtė organizatė e pavarur joqeveritare, humane, apolitike e cila aktivitetin e saj e mbėshtet nė parimet themelore tė lėvizjes sė Kryqit tė Kuq nė botė.
 
Me ndihmėn e 5 mijė aktivistėve dhe tė shėrbimeve profesionale KKK realizon qėllimet dhe detyrat humane nė fushėn e mbrojtjes dhe pėrmirėsimit tė shėndetit, mirėqenies sociale, nxitjes pėr veprim human dhe respektim tė tė drejtės ndėrkombėtare humanitare, pa dallim kombi, feje, ngjyre, race apo pėrkatėsie tjetėr.
 
Kėshtu u shpreh sot nė njė akademi solemne, kryetari i Kryqit tė Kuq tė Kosovės, Xhevat Shkodra, me rastin e 60-vjetorit tė themelimit.

Kryqi i Kuq i Kosovės ėshtė themeluar nė vitin e 1945 nė Prizren, ndėrkaq nė vitin 1947 selia e tij u transferua nė Prishtinė dhe sot kjo organizatė ka 5 mijė aktivistė.

Presidenti i Kosovės Ibrahim Rugova e ka dekoruar Kryqin e Kuq tė Kosovės me Medaljen e Artė, ndėrkohė qė dorėzimi i saj do tė bėhet nė njė ceremoni tė veēantė.

Naser Rugova, kėshilltar i Kryeministrit tė Kosovės, lavdėroi punėn dhe aktivitetin shumėvjeēar tė Kryqit tė Kuq tė Kosovės. Ai premtoi se qeveria do tė procedojė Projektligjin pėr Kryqin e Kuq tė Kosovė nė mėnyrė qė veprimtaria e tij tė zhvillohet nė kuadėr tė kornizės ligjore vendore.


 |  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 


                              Copyright©2000-2005 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.