|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

 

   
 

Cėrvenkovski nė takimin e sotėm tė kryetarėve tė shteteve tė rajonit nuk e ka ftuar Presidentin Moisiu

 
 

 
Shkup, 14 dhjetor 2005 /TN QIK - Presidenti i Maqedonisė Brannko Cėrvenkovski i ka ftuar nė takimin e sotėm nė Ohėr tė kryetarėve tė shteteve tė rajonit, ku do tė jenė homologėt e tij nga Serbia dhe Bullgaria, Boris Tadiq dhe George Pervanov, duke shmangur kėshtu Presidentin e Shqipėrisė Alfred Moisiu.

Siē kumtoi kabineti i kryetarit maqedonas, Cėrvenkovski, Tadiq dhe Pervanov do tė bisedojnė pėr proceset integruese, si dhe pėr bashkėpunimin rajonal. Sipas zėdhėnėses sė Presidentit tė Maqedonisė nė takimin e sotėm nuk pėrjashtohet mundėsia pėr t[u diskutuar edhe pėr Kosovėn.

Mospjesėmarrja e Presidentit Moisiu nė kėto biseda, ku pika mė e nxehtė e diskutimit pritet tė jetė ajo e statusit tė Kosovės, ka nxituar reagime tė subjekteve politike shqiptare nė Maqedoni.

Nėnkryetari i BDI sė Rafiz Haliti thotė se Cėrvenkovski duhet tė jetė shumė i kujdesshėm sepse ēėshtjet nė Ballkan janė shumė tė ndjeshme.

Ndėrkaq, kryetari i PPD sė Abdylhadi Veseli tha se ky takim qė realizohet nė prag tė filllimit tė negociatave pėr statusin pėrfundimtar tė Kosovės tregon qartė orientimin proserb tė presidentit maqedonas Cėrvenkovski.


 |  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 


                              Copyright©2000-2005 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.