|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

 

   
 

Ē.Kapēan: Nėse Kosova bėhet e pavarur shqiptarėt do tė demonstrojnė mė shumė tolerancė ndaj serbėve

 
 

 
Uashington, 14 dhjetor 2005 /TN QIK - Dobėsitė nė Kosovė, si mungesa e kapitalit tė huaj, tensionet mes shqiptarėve e serbėve, janė edhe rezultat i statusit tė papėrcaktimit dhe i faktit se Kosova ėshtė "tokė e askujt", thotė analisti amerikan Ēarls Kapēan.
 
Sipas tij, nėse nga institucionet kosovare kėrkohet sė pari t'i zbatojnė standardet para statusit, siē kėrkonin Kombet e Bashkuara, atėherė Kosova ende nuk ėshtė e gatshme pėr pėrcaktimin e statusit. Por Kapēan mbron pikėpamjen se pritja nuk i pėrmirėson gjėrat.

Kapēan shpreh mendimin se "pėrcaktimi i statusit dhe veēanėrisht nėse Kosova bėhet e pavarur do bėjė qė shqiptarėt tė demonstrojnė mė shumė tolerancė ndaj serbėve, derisa ekstremistėve shqiptarė do t'u ngushtohet hapėsira nga pavarėsia". Prandaj ai kėrkon qė Kosovės t'i ofrohet "perspektiva e pavarėsisė sė qartė".

"Mendoj se rezultati mė i mirė i procesit tė statusit ėshtė t'i jepet Kosovės perspektiva e pavarėsisė sė qartė ēfarė do ta ndihmonte territorin qė mė pas tė lėvizte drejt pėrmbushjes sė standardeve tė pėrcaktuara nga Kombet e Bashkuara si tė nevojshme pėr stabilitetin", u shpreh pėr radion "Evropa e lirė", Ēarls Kapēan, drejtor i Kėshillit pėr Marrėdhėnie me Jashtė (SHBA).


 |  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 


                              Copyright©2000-2005 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.