|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

 

   
 

SHBA: Ēmimet e naftės nė vitin 2025 do tė mė tė larta nga sa parashikohej

 
 

 

13 dhjetor 2005 /TN 

Zėri i Amerikės (13.12.2005) - Njė studim i ri i qeverisė amerikane vė nė dukje se ēmimet e naftės nė vitin 2025 do tė jenė mė tė larta nga sa mendohej mė parė.

Studimi i Agjencisė pėr Informimin nė fushėn e Energjisė, i botuar dje, ve nė dukje se ēmimet e larta, pritet t’i nxisin konsumatorėt tė blejnė makina qė shpenzojnė mė pak karburant, si tipet hibride dhe ato me naftė dhe tė blejnė mė pak makina tė mėdha.

Analistėt po ashtu parashikojnė qė ēmimet e larta tė naftės tė ndikojnė nė pėrdorimin e burimeve tė tjera tė energjisė si qymyrgurin dhe lėndėt bėrthamore.  Studimi parashikon qė Shtetet e Bashkuara do tė ndėrtojnė komplekse tė reja bėrthamore pėr herė tė parė nė disa dekada.

Po ashtu studimi parashikon shtimin e pėrdorimit tė qymyrgurit si dhe shtimin e ēlirimit tė gazeve tė dėmshėm nė atmosferė.


 |  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 


                              Copyright©2000-2005 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.