|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

 

   
 

Millosheviē i kėrkon Gjykatės ta lejojė tė shkojė pėr njė vizitė mjekėsore nė Moskė

 
 

 

 

 

12 nėntor 2005 /TN 

Zėri i Amerikės (12.12.2005) - Ish-presidenti jugosllav Sllobodan Millosheviē i kėrkoi Gjykatės sė Hagės ta lejojė tė shkojė nė Moskė pėr njė vizitė mjeksore.

Sllobodan Millosheviē, i cili vuan nga njė sėrė problemesh shėndetėsore, tha sot se do tė kthehet para se gjykata tė fillojė sezonin e pushimeve me rastin e festave nė fund tė muajit. Njė gjykatės i tha atij se kjo kėrkesė duhej paraqitur me shkrim, e shoqėruar me garanci pėr sigurinė, mbikqyrjen dhe kthimin e tij.

Mbi Sllobodan Millosheviēin rėndojnė mbi 60 akuza pėr krime kundėr njerėzimit dhe krime lufte lidhur me rolin qė ai ka luajtur nė konfliktet ballkanike tė viteve ’90. Mjekėt privatė qė e vizituan Millosheviēin muajin e kaluar, thanė se ai ka nevojė pėr 6 javė pushim. Njė mjek i caktuar nga gjykata pohoi se i pandehuri ka nevojė pėr pushim, por pėr njė periudhė mė tė shkurtėr.


 |  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 


                              Copyright©2000-2005 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.