|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

 

   
 

Komisioni i MASHT ka konstatuar se pėr vitin akademik 2005/2006 mund tė licencohen 10 Institucione private tė Arsimit tė Lartė

 
 

 
12 dhjetor 2005 /TN
 
Komisioni i MASHT nė pėrbėrje prej 5 anėtarėsh, duke u mbėshtetur nė dokumentacionin  e ofruar dhe vizitat qė u ka bėrė kėtyre institucioneve, ka konstatuar se pėr vitin akademik 2005/2006, mund tė licencohen kėto IPAL dhe pėr kėto drejtime:
 
Instituti pėr studime bashkėkohore ”Dardania” - i ripėrtėrihet licenca pėr Programin pėr studime Bachelor nė: Departamentin Ekonomik, Juridik dhe Departamentin e shkencave politike, ndėrsa nė programin e studimeve Master, pėr: Departamentin e Administrimit tė Biznesit dhe Departamentin Administrativo-Politik.
 
Kolegji i  Arteve dhe Shkencave Sociale (KASHS), i ripėrtėrihet licenca pėr: Departamentin Ekonomik, atė juridik dhe Departamentin e Shkencave Politike
 
Akademisė sė Arteve te Bukura (AAB), i ripėrtėrihet licenca pėr: Departamentin e Komunikimit Masiv, ndėrsa kėtė vit licencohet (zgjerim i veprimtarisė) edhe pėr: Departamentin e Arteve Muzikore, tė Arteve Figurative dhe Departamentin e Arteve Aplikative.
 
Universiteti pėr Biznes dhe Teknologji (UBT), i ripėrtėrihet licenca pėr: Departamentin ndėrkombėtar pėr biznes dhe teknologji, atė pėr shkenca kompjuterike dhe inxhinieri dhe Instituti IEME, qė vepron si njėsi e integruar e UBT.
 
USHM  “Rezonanca” i ripėrtėrihet licenca pėr: Departamentin e mjekėsisė sė pėrgjithshme, tė Farmacisė, Fizioterapisė, Radiologjisė dhe Stomatologjisė.
 
Universiteti “liria” i ripėrtėrihet licenca pėr: Departamentin Ekonomik, atė pėr Biznes ndėrkombėtar dhe Departamentin pėr Menaxhment dhe Informatikė.
 
Fakulteti i Biznesit ėshtė licencuar pėr: Departamentin Ekonomik.
 
Kolegji “Tempulli”, i ripėrtėrihet licenca pėr: Departamentin e komunikacionit rrugor.
 
Akademia e Arteve,  i ripėrtėrihet licenca pėr: Departamentin e Aktrimit, ndėrsa kėtė vit licencohet edhe pėr Departamentin e pedagogjisė sė pėrgjithshme muzikore.
 
Shkolla e Gazetarisė “Faik Konica” rilicencohet pėr: vitin e tretė dhe tė dytė tė studimeve.
 
Prandaj ky Komision sot u ka dėrguar 10 Institucioneve private tė Arsimit tė Lartė njoftim me tė cilin kėrkohet plotėsimi i dokumentacionit, varėsisht nga mangėsitė qė janė konstatuar gjatė punės sė Komisionit pėr secilin IAL si dhe njoftimin pėr drejtimet pėr tė cilat ato mund tė ushtrojnė veprimtarinė.
 
Gjatė javės sė ardhshme, Komisioni do tė sjell edhe vendimet pėr pesė institucionet qė kanė konkurruar pėr herė tė parė.
 
Institucionet private tė arsimit tė lartė qė kanė aplikuar pėr licencim pėr herė tė parė janė 5 IAL: Kolegji “Universum” nga Prishtina, Fakulteti i Ekologjisė – Shtėrpcė, Kolegji “Eurosport” – Bardhosh, Akademia pėr Studime tė Avancuara Universitare – Prishtinė, Instituti pėr Studime “Pjetėr Budi” – Prishtinė.


 |  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 


                              Copyright©2000-2005 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.