|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

 

   
 

Hagė: Gjenerali Gotovina nuk i pranon akuzat pėr krime lufte dhe kundėr njerėzimit

 
 

 

12 nėntor 2005 /TN 

Zėri i Amerikės (12.12.2005) - Gjenerali kroat nė pension Ante Gotovina, nuk i pranoi akuzat e ngritura kundėr tij pėr krime kundėr njerėzimit dhe krime lufte.

Gjenerali Gotovina nuk pranoi asnjė nga tė shtatė akuzat qė u paraqitėn sot zyrtarisht kundėr tij nė Gjykatėn e Kombeve tė Bashkuara pėr Krime Lufte nė Hagė. Gjykata e akuzon gjeneralin pėr rolin e tij nė vdekjen e tė paktėn 150 serbėve gjatė ofensivės spastruese kroate nė njė rajon nėn kontrollin serb nė vitin 1995.

Gjenerali 50-vjeēar, i kėrkuar qė nga viti 2001, u arrestua tė mėrkurėn nė ishujt Kanarie tė Spanjės. Kryeprokurorja e Gjykatės sė Hagės, Karla del Ponte po bėn presion pėr arrestimin e dy personave tė tjerė tė dyshuar pėr krime lufte, serbėt e Bosnjes Radovan Karaxhiē dhe Ratko Mlladiē. Po sot, trupat e Natos nė Bosnje kontrolluan shtėpinė e njėrit prej pėrkrahėsve tė zotit Karaxhiē.


 |  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 


                              Copyright©2000-2005 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.