|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

 

   
 

Dobins: Nėse palėt nuk merren vesh pėr statusin e Kosovės, KS merr vendimin pėrfundimtar

 
 

 
Pragė, 12 dhjetor 2006 /TN /QIK - "Mendoj se Marti Ahtisari do tė bėjė ēmos qė tė afrojė qėndrimet e tė dy palėve, por nė fund mund tė ndodhė qė tė konkludojė se marrėveshja ndėrmjet dy palėve ėshtė e pamundur.
 
Nėse kjo ndodh, atėherė Ahtisari do t'i ofrojė rekomandimet e veta pėr Kėshillin e Sigurimit, qė do tė miratonte vendimin pėrfundimtar pėr statusin e Kosovės, madje edhe nėse palėt (Prishtina dhe Beogradi) nuk do tė pajtohen", deklaroi pėr radion "Evropa e lirė" Xhems Dobins (James Dlobbins), ish-emisar amerikan pėr Ballkanin.

Dobins tha se ekziston ekziston mundėsia qė Kosovės dhe Serbisė t'i imponohet zgjidhja, ndonėse sipas tij, "do tė ishte mė mirė qė tė dy palėt tė merren vesh pėrmes bisedimeve".

Ish-diplomati amerikan tha mė tej se NATO edhe mėtej do tė ketė rol nė Kosovė, kurse Shtetet e Bashkuara janė tė gatshme tė marrin pjesė nė kėtė mision nė kuadėr tė Aleancės. SHBA-tė nė njė periudhė tė caktuar kohore do tė garantojnė sigurinė dhe zbatimin e zgjidhjes pėr statusin e Kosovės, pavarėsisht cili do tė jetė ai, u shpreh Dobins.

Nėse Beogradi synon me vazhdimin e historisė pėr sovarnitetin mbi Kosovėn, atėherė do tė kuptojė se ndikimi i tij ėshtė i parėndėsishėm, tha Dobins.

Ai mė tej tha se megjithėse nuk pret shpėrthim tė dhunės nė Kosovė, sepse sipas gtij, askush nuk mund tė pėrfitojė nga ajo asgjė, megjithatė NATO dhe UNMIK u janė tė gatshėm tė intervenojnė me ēfarėdo niveli force pėr tė ruajtur sigurinė nė Kosovė, u shpreh Dobins.


 |  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 


                              Copyright©2000-2005 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.