|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

 

   
 

BE-ja diskuton Ballkanin

 
 

 

12 dhjetor 2005 /TN

Bashkimi Evropian ka mirėpritur pėrparimin e bėrė nė Shqipėri ndėrsa Kėshilli i Ministrave tė BE-sė ka konfirmuar gjykimin e komisionit se ky pėrparim hap rrugėn pėr pėrmbylljen e marrėveshjes sė asociim stabilizimit.

12 dhjetor 2005 /BBC - BE-ja i bėri thirrje Shqipėrisė tė vazhdojė me reformat dhe tė intensifikojė pėrpjekjet nė disa fusha kyēe, si "lufta kundėr krimit tė organizuar dhe korrupsionit, pėrmirėsime tė dukshme nė lirinė e mediave, forcimi i menaxhimit tė sektorit publik".

Kėshilli vuri nė dukje se zgjedhjet parlamentare tė korrikut shėnuan pėrparim, por nėnvizoi se ėshtė e domosdoshme tė zbatohen rekomandimet e OSBE/ODIHR-it pėr tė eliminuar tė metat.

BE-ja ritheksoi mbėshtetjen pėr procesin e bisedimeve me ndėrmejtėsinė e OKB-sė pėr statusin pėrfundimtar tė Kosovės, dhe rolin e rėndėsishėm tė BE-sė nė kėtė proces.

Ministrat e jashtėm tė BE-sė theksuan rėndėsinė e madhe tė plotėsimit tė standardeve, pėrfshirė mbrojtjen e pakicave, respektimi e shtetit ligjor.

Ata inkurajuan planet e shprehura nė njė raport tė kreut tė politikave tė jashtme tė BE-sė Javier Solana, dhe komisionerit pėr zgjerimin, Olli Rehn, qė BE-ja tė marrė pėrsipėr veprimtarinė policore nė Kosovė nga OKB-ja.

Raporti rekomandon qė BE-ja tė marrė detyrat e policisė nė Kosovė, si dhe tė dėrgojė gjyqtarė, prokurorė dhe personel tė burgjeve me qėllim qė tė garantojė sundimin e ligjit pasi vitin e ardhshėm tė pėrcaktohet statusi i Kosovės, qė tani ėshtė protektorat i OKB-sė.

Raporti bėn gjithashtu thirrje pėr njė rritje tė konsiderueshme tė ndihmės financiare pėr Kosovėn, ku gati gjysma e popullsisė ėshtė e papunė.

Dhe ai flet pėr njė perspektivė tė ndjeshme evropiane, ēfarėdo qė tė jetė rezultati i bisedimeve pėr statusin midis shumicės shqiptare, qė kėrkon pavarėsi, dhe udhėheqėsve serbė, qė duan ta mbajnė si pjesė e Serbisė.
 

Bllokimi i Maqedonisė

Gjatė kėtyre javėve tė fundit, BE-ja ka bėrė pėrpjekje pėr forcimin e marrėdhėnieve me tė gjitha vendet nė oborrin e saj tė pasmė tė trazuar ballkanik duke ofruar anėtarėsinė eventuale si njė nxitje pėr qėndrueshmėri.

Por politika e angazhimit nė Ballkan mund tė bllokohet nėse udhėheqėsit e BE-sė nuk arrijnė njė marrėveshje kėtė javė lidhur me buxhetin afatgjatė tė bllokut.

Viktima e parė do tė jetė Maqedonia, qė katėr vjet mė parė mundi tė largohej nga pragu i luftės civile me komunitetin shqiptar.

Franca ka lėnė tė kuptohet se do tė vonojė deklarimin e Maqedonisė si vend kandidat pėr anėtarėsi nė BE nėse gjatė samitit tė BE-sė kėtė fundjavė nuk arrihet njė marrėveshje pėr buxhetin e ardhshėm afatgjatė tė BE-sė.

Ministri i jashtėm francez, Philippe Douste-Blazy, tha se BE-ja nuk mund tė pranonte anėtarė tė rinj nėse nuk do tė kishte rregulla tė qarta pėr financime pas pranimit tė dhjetė anėtarėve tė rinj kėtė vit.

"Problemi qė shtrohet ėshtė nėse ne duhet tė fillojmė njė valė tė re zgjerimi tani," tha zoti Douste-Blazi.

"Ne shtrojmė pyetjen nėse tani nė dhjetor 2005 janė kushtet e duhura pėr t'i dhėnė Maqedonisė statusin e kandidatit, a ėshtė ky momenti i duhur, kur tė gjithė e dinė se BE-ja nuk ka ende zgjidhjet pėr sfidat qė ngrihen nga zgjerimi i tanishėm, as institucionalisht, as financiarisht," tha ministri francez.

Por komisioneri i zgjerimit Olli Rehn e pėrshkroi Maqedoninė si shtetin e vetėm shumėetnik nė funksionim nė Ballkan.

Ai tha se ky vend e kishte merituar statusin e kandidatit, por se nuk ishte ende gati pėr tė filluar bisedimet e anėtarėsisė.

Zoti Rehn u bėri thirrje udhėheqėsve evropianė ta vlerėsojnė pėrparimin e Maqedonisė gjatė samitit tė kėsaj jave si njė sinjal politik pėr tė gjithė rajonin e Ballkanit.

Autoritetet mė tė larta shtetrore maqedonase shresojnė se Brukseli zyrtar do ta vlerėsojė pozitivisht angazhimin e deritanishėm tė vendit tė tyre nė realizimin me sukses tė reformave dhe stabilizimin e situatės politike dhe tė sigurisė.

Megjithatė, zyrtarėt maqedonas konstatojnė se mosdhėnia eventuale e statusit tė kandėdates pėr anėtarėsim Maqedonisė nuk do tė ishte pėr shkak tė mospėrmbushjes sė obligimeve nga ana e Maqedonisė, por pėrshkak tė mosmarvjeshjeve financiare brenda BE-sė.


 |  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 


                              Copyright©2000-2005 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.