|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

 

   
 

BE parashikon tė zgjerojė kompetencat lidhur me funksionet policore nė Kosovė

 
 

 

09 nėntor 2005 /TN 

Zėri i Amerikės (09.12.2005) - Zyrtarė tė lartė tė Bashkimit Evropian thonė se do t’u bėjnė thirrje ministrave tė jashtėm qė mblidhen tė hėnėn nė Bruksel, tė bien dakord qė Bashkimi tė marrė mė shumė pėrgjegjėsi pėrsa u pėrket funksioneve policore nė Kosovė.

Shefi i politikės sė jashtme tė Bashkimit Evropian, Havier Solana dhe Komisioneri pėr zgjerimin, Oli Rehn, e bėnė kėtė rekomandim nė njė projekt-raport. Dokumenti bėn thirrje qė Bashkimi tė pėrgatitet tė marrė njė rol udhėheqės pėr tė garantuar sigurinė nė Kosovė pas arritjes sė marrėveshjes pėr statusin pėrfundimtar.

Udhėheqėsit serbė dhe shqiptarė pritet tė hapin bisedimet pėr tė ardhmen e Kosovės nė muajt e ardhshėm. Autoritetet serbe kanė ofruar autonomi mė tė madhe pėr Kosovėn, por e kundėrshtojnė me forcė kėrkesėn e shqiptarėve pėr pavarėsi.


 |  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 


                              Copyright©2000-2005 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.