|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

 

   
 

Simboli i ri humanitar miratohet nė Gjenevė

 
 

 

8 dhjetor 2005 /TN

8 dhjetor 2005 /BBC -
Kryqi i Kuq Ndėrkombėtar dhe Lėvizjet e Gjysėm Hėnės sė Kuqe kanė adoptuar njė emblemė tė tretė, duke hapur rrugėn qė edhe Izraeli ti bashkohet rrjetit global tė ndihmės humanitare.

Pėrfaqėsues tė vėndeve tė cilat kanė firmosur Konventat e Gjenevės, votuan me njė shumicė prej dy tė tretash pėr adoptimin e njė kristali tė kuq nė formė diamanti me njė sfond tė bardhė si simbolin e tyre tė ri.

Ky zhvillim lejon shėrbimin zyrtar tė ambulancave izraelite qė tė operojnė bashkė me Gjysėm Hėnėn e Kuqe palestineze nė territoret e pushtuara dhe tė jenė tė mbrojtura nga Konventat e Gjenevės.


 |  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 


                              Copyright©2000-2005 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.