|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

OPINIONE

   
 

Djegia e Flamurit tė Dardanisė!!!

 
 

 
6 dhjetor 2005/TN
 
Njė gjest i tillė vandal, i shkon pėrshtati vetėm Serbisė dhe miqve tė saj. Djegia e Flamujve tė Dardanisė dėshmon edhe njė gjė tjetėr: dėshmon se ka njerėz, qė pėr shkak tė dashurisė ndaj Flamurit Kombėtar, janė nė gjendje ta rrezikojnė shtetėsinė e Kosovės. Natyrisht se ėshtė e dhimbshme tė heqėsh dorė nga njė Flamur Kombėtar qė ėshtė i shenjtė pėr shqiptarėt, por pėr ta bėrė shtetin duhet tė sakrifikojmė qė t'i krijojmė simbolet tona. S'ka asnjė tė keqe qė nė Kosovėn e pavarur tė valojė Flamuri i Dardanisė, qė do ta simbolizojė shtetėsinė tonė. Dhe krahaz tij tė valojė gjithmonė edhe Flamuri Kombėtar, si simbol i pavarėsisė sė Shqipėrisė, i kombit dhe i dashurisė sonė pėr tė. Valvimi i Flamurit Kombėtar nė shtetin tonė tė ardhshėm, krahaz Flamurit tė Dardanisė, do ta ruajė edhe identitetin e pėrbashkėt kombėtar.
 
Nazmi LUKAJ
 
Flamuri me shqiponjėn dykrenare ėshtė flamuri ynė kombėtar. Por, ėshtė njė flamur qė simbolizon vetėm pavarėsinė e mė pak se gjysmės sė trojeve shqiptare. Qė nga viti 1912, ky flamur mbajti tė gjallė ndjenjėn e shqiptarėve tė Kosovės dhe tė trevave tė tjera  tė okupuara. Pas luftės, njė kohė tė gjatė, shqiptarėt nė Kosovėn e robėruar nuk guxuan ta pėrdorin. Ata qė e pėrdorėn, ose qė e mbajtėn fshehtė nė shtėpitė e tyre, qenė kalbur hu nga regjimi i atėhershėm jugosllav. U lejua tė pėrdorej vetėm nė vitin 1968.
 
Shumė familje shqiptare u maltretuan para vitit 1968 pėr flamurin qė i gjendej nė shtėpi, e qė e ruanin edhe duke e fshehur brenda jastekėve. Shumė familje anėmbanė Kosovės pritėn me vjet qė tė liroheshin bijtė e bijat e tyre nga kazamatet ish-jugosllave tė burgosur pėr tė.
 
Ndėrsa vetė kėto familje u leēitėn nga fshatrat e qytetet ku jetonin. Meqė shumica e familjeve shqiptare u maltretuan pėr kėtė flamur, ndjenja e tyre pėr tė ėshtė shumė e madhe. Kjo ndjenjė pėr Flamurin Kombėtar ėshtė aq e madhe, sa ėshtė shumė e vėshtirė pėr to qė ta kuptojnė se Kosova duhet ta ketė njė tjetėr simbol tė vetin shtetėror, qė e ka propozuar kryetari i shtetit, dr. Ibrahim Rugova. Prandaj, po i bėhet propozimit tė tij  gjithė kjo kundėrshti.
 
Mirėpo, meqė ne po kėrkojmė pavarėsi, dhe meqė jemi deklaruar para bashkėsisė ndėrkombėtare se ky ėshtė synimi ynė i vetėm, patjetėr duhet ta kemi simbolin tonė dallues, sepse flamuri me shqipononjėn dykrenare nuk do tė na pranohet.   Pėr tė mirėn e shtetėsisė sė Kosovės, dr. Rugova, ka propozuar Flamurin e Dardanisė pėr simbol tė saj. Dhe ky ėshtė propozim me vend i tij, pėr dy arsye: pėr shtetėsinė e Kosovės dhe pėr faktin se Kosova dikur, si pjesė e Shqipėrisė, ėshtė quajtur Dardania. Vėnia e flamujve tė Dardanisė nė prag tė negociatave ka pasur domethėnien e vet.
 
Sė pari, ka ridėshmuar para bashkėsisė ndėrkombėtare kėmbėngulėsinė tonė pėr shtetin e pavarur tė Kosovės. E dyta, ka ridėshmuar para bashkėsisė ndėrkombėtare se ky ėshtė synimi ynė i vetėm kombėtar. Ridėshmimi i kėtij qėllimi e bėn mė tė lehtė njohjen e pavarėsisė. Dhe, e treta, Flamuri i Dardanisė simbolizonte pritjen e 28 Nėntorit tė kėsaj pjese tė Shqipėrisė, Kosovės. Ata qė i dogjėn nė mėnyrė banditeske flamujt e Dardanisė mė 28 nėntor, janė miopė politikė qė, pėr shkak tė ndjenjės pėr Flamurin Kombėtar, shkelėn mbi kėmbėnguljen dhe ridėshmimin tonė pėrpara botės se objektiv yni ėshtė vetėm pavarėsia e Kosovės.
 
Kėshtu krijuan pėr Kosovėn edhe njė pėrshtypje te keqe nė arenėn ndėrkombėtare. Njė gjest i tillė vandal, i shkon pėrshtati vetėm Serbisė dhe miqve tė saj. Djegia e Flamujve tė Dardanisė dėshmon edhe njė gjė tjetėr: dėshmon se ka njerėz, qė pėr shkak tė dashurisė ndaj Flamurit Kombėtar, janė nė gjendje ta rrezikojnė shtetėsinė e Kosovės. Natyrisht se ėshtė e dhimbshme tė heqėsh dorė nga njė Flamur Kombėtar qė ėshtė i shenjtė pėr shqiptarėt, por pėr ta bėrė shtetin duhet tė sakrifikojmė qė t'i krijojmė simbolet tona.
 
S'ka asnjė tė keqe qė nė Kosovėn e pavarur tė valojė Flamuri i Dardanisė, qė do ta simbolizojė shtetėsinė tonė. Dhe krahaz tij tė valojė gjithmonė edhe Flamuri Kombėtar, si simbol i pavarėsisė sė Shqipėrisė, i kombit dhe i dashurisė sonė pėr tė. Valvimi i Flamurit Kombėtar nė shtetin tonė tė ardhshėm, krahaz Flamurit tė Dardanisė, do ta ruajė edhe identitetin e pėrbashkėt kombėtar. Kėmbėngulja pėr tė mos e pranuar Flamurin e Dardanisė pėr simbol tė shtetėsisė sė Kosovės, pra, ėshtė tepėr e paarsyeshme. Dhe tė gjithė ata qė mendojnė qė shtetėsia jonė do tė pranohet me Flamurin Kombėtar, gabojnė. Madje e dėmtojnė shtetėsinė e Kosovės.
 
Veē kėsaj, djegia e Flamurit tė Dardanisė qė u bė mė 28 nėntor, dėshmon se ende te ne kemi njerėz me logjikė vandaliste, qė mendojnė se Kosova shtetėzohet sipas miopisė sė tyre politike. Pėr shtetėsinė e Kosovės, miopėt e tillė politikė janė tepėr tė rrezikshėm.  Djegia e flamujve tė Dardanisė ka vetėm njė emėrtim: vandalizėm. Andaj, njė akt i tillė duhet tė dėnohet nga tė gjithė. Fatkeqėsisht, kėtė logjikė vandale vazhdon ta mbrojė Rexhep Qosja, i cili Flamurin e Dardanisė e quan kiq-flamur, edhe pse e di mirė se ky ishte flamuri i Dardanisė, flamuri i Kosovės sė sotme.
 
Edhe pse e di mirė se shtetėsinė askush nuk ta pranon pa simbole tė veēanta. Qosja edhe njė herė e pėrkrah logjikėn vandaliste vetėm nga inati pse Flamurin e Dardanisė e ka propozuar kryetari i shtetit, dr. Ibrahim Rugova. Ēdo gjė qė ka bėrė dr. Rugova deri mė sot, Qosja ėshtė munduar ta pėrmbysė. Se nuk po mund tė lirohet nga vesi i malėsorit-nga xhelozia pse vetė nuk ėshtė kryetar i shtetit. Qosja, mė nė fund, duhet tė lirohet nga ky ves, qė gjithnjė e mė tepėr po e zvetėnon nė opinion.
 
Kosova ka nevojė pėr arsye, e jo pėr inate, tė cilat do ta dėmtojnė deri sa tė jenė tė pranishme. A ka gjė mė tė dhimbshme se tė lexosh nga njė akademik se ata qė i kanė djegur flamujt e Dardanisė, kanė bėrė njė akt patriotik?! Edhe ky, edhe tė tjerėt duhet ta kenė tė qartė pėrfundimisht se dashuria pėr Flamurin Kombėtar sado qė ėshtė e madhe, sado qė ėshtė e mishėruar nė shpirtin tonė, nuk duhet tė bėhet pengesė pėr pavarėsinė e Kosovės...                 


 Copyright©2000-2003 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.