|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

 

   
 

OBSH-ja konfirmon rastin e 8-tė tė vdekjes nga gripi i shpendėve tek njerėzit nė Xhakarta

 
 

 

03 nėntor 2005 /TN 

Zėri i Amerikės (03.11.2005) / Autoritetet ukrainase vendosėn regjim karantine nė zona tė Krimesė ku ėshtė shfaqur gripi i shpendėve. Zyrtarėt urdhėruan asgjėsimin e tė gjithė shpendėve nė 5 fshatra tė prekura pasi u zbuluan shpend tė ngordhur nga tipi H5 i gripit tė shpendėve.

Autoritet po dėrgojnė tani mostra pėr analiza nė Britani e Itali pėr tė pėrcaktuar nėse ėshtė fjala pėr tipin H5N1 qė ka shkaktuar vdekjen e 70 personave nė Azi qė nga viti 2003.

Ndėrkaq, zyrtarė nė Xhakarta thanė se Organizata Botėrore e Shėndetisė ka konfirmuar viktimėn e 8 nė Indonezi. Sipas tyre, analizat e zhvilluara nė njė laborator tė Hong Kongut tregojnė se njė 25-vjeēare qė vdiq nė fillim tė kėsaj jave, ishte e sėmurė me virusin H5N1 tė gripit tė shpendėve.

Ekspertė tė shėndetėsisė druhen se virusi mund tė ndryshojė formė dhe tė lehtėsisht i transmetueshėm ndėrmjet njerėzve dhe tė shkaktojė vdekjen e miliona vetėve.


 |  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 


                              Copyright©2000-2005 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.