|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

 

   
 

Zyrtari i OKB-sė i shqetėsuar pėr torturat nė Kinė

 
 

 

03 nėntor 2005 /TN 

Zėri i Amerikės (02.11.2005) / Njė hetues i Kombeve tė Bashkuara pėr tė drejtat e njeriut tha se torturat mbeten tė pėrhapura nė Kinė dhe akuzoi qyrtarėt qeveritarė se po pengojnė misionin e tij pėr gjetjen e fakteve.

Sot nė Pekin i dėrguari i posaēėm i OKB-sė pėr torturat Manfred Nowak tha se gjatė vizitės sė tij 12 ditore kishte kuptuar frikėn dhe vet-censurimin nė intervistat me tė burgosurit. Zoti Nowak i tha Zėrit tė Amerikės se u mbajt nėn vėzhgim dhe zyrtarėt monitoruan intervistat e tij me pjestarėt e familjeve tė tė burgosurve. Ai tha gjithashtu se disa njerėz qė dėshironin tė takoheshin me tė u ndaluan fizikisht ta bėnin njė gjė tė tillė.

Zyrtari i OKB-sė i tha gazetarėve se ndėrsa pėrdorimi i torturave nė Kinė ka rėnė disi, por sistemi ligjor i vendit ka nevojė pėr reforma nė mėnyrė qė tė pėrmirėsohet situata. Vizita e tij bėhet pas 10 vjet negociatash me qeverinė kineze.


 |  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 


                              Copyright©2000-2005 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.