|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

 

   
 

OSBE: Sistemi i drejtėsisė nė Kosovė nuk iu pėrgjigj siē duhet dhunės sė marsit 2004

 
 

 

03 nėntor 2005 /TN 

Zėri i Amerikės (02.11.2005) / Organizata pėr Sigurimin dhe Bashkėpunimin nė Evropė thotė se sistemi i drejtėsisė nė Kosovė nuk iu pėrgjigj siē duhet dhunės etnike atje nė mars tė vitit 2004.

Nė njė raport tė OSBE-sė theksohet se ėshtė me shumė rėndėsi pėr ēdo shoqėri qė tė ketė njė sistem gjyqėsor tė efektshėm, me qėllim qė tė mbizotėrojė shteti ligjor. Por kryetari i misionit tė kėsaj organizate nė Kosovė, ambasadori Warner Wnendt, tha se pėrgjigja e gjyqėsorit tė Kosovės ndaj krimeve nė trazirat e marsit nuk ishte e fuqishme sa duhet.

Nė raport citohen vėshtirėsitė pėr mbledhjen e tė dhėnave, kėrcėnimi i dėshmitarėve dhe problemet me vonesat nė ngritjen e akuzave dhe dėnimin e personave pėrgjegjės pėr aktet kriminale.

Nė mars tė vitit 2004, 19 sėrbė u vranė dhe mijra tė tjerė mbetėn pa strehė.


 |  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 


                              Copyright©2000-2005 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.