|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

 

   
 

FMN dhe Serbia njoftojnė arritjen e njė marrėveshjeje pėr programe huash

 
 

 

03 nėntor 2005 /TN 

Zėri i Amerikės (02.11.2005) / Fondi Monetar Ndėrkombėtar dhe Serbia njoftuan arritjen e njė marrėveshjeje pėr programe tė rėndėsishme huash.

Zyrtarėt e FMN-sė thonė se marrėveshja mund tė ēojė nė faljen e borxhit tė Serbisė prej 700 milionė dollarėsh qė ajo i detyrohet Klubit tė Parisit tė vendeve kreditore. Marrėveshja do ta ndihmonte Serbinė tė rimėkėmbej ekonomikisht pas gjendjes sė pasigurt tė krijuar pas disa vjet luftimesh nė Ballkan dhe sanksioneve ndėrkombėtare.

Marrėveshja pason bisedimet qė rifilluan kėtė javė pasi parlamenti i Serbisė miratoi buxhetin e vitit 2006 qė u hartua nė pėrputhje me standardet e Fondit Monetar Ndėrkombėtar. Bordi i FMN-sė do tė mblidhet muajin e ardhshėm pėr tė diskutuar miratimin zyrtar tė marrėveshjes.


 |  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 


                              Copyright©2000-2005 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.