|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

 

   
 

SHBA: Maqedonia ka akoma punė pėr tė bėrė nė planin e realizimit tė Marrėveshjes sė Ohrit

 
 

 

02 nėntor 2005 /TN 

Zėri i Amerikės (01.11.2005) - Zėvendėsndihmėsja e Sekretarit amerikan tė Shtetit pėr Evropėn dhe Euroazinė, Rosmari DiKarlo tha sot nė Shkup se Maqedonia akoma ka punė pėr tė bėrė nė planin e realizimit tė reformave, sidomos nė sferėn e realizimit tė Marrėveshjes sė Ohrit, reformat nė gjyqėsi, procesin zgjedhor, dhe nė luftėn kundėr korrupcionit.

Ajo i bėri kėto komente pas takimeve me autoritetet e larta shtetėrore maqedonase. Sipas saj,zgjedhjet e vitit 2006 janė tė rėndėsishme nė lidhje me anėtarėsimin e Maqedonisė nė NATO dhe BE. Sipas saj, SHBA-tė mbėshtesin fillimin e bisedimeve pėr statusin e Kosovės dhe se qėndrimi zyrtar amerikan ėshtė kundėr ndarjes sė Kosovės.

Vizioni i SHBA ėshtė konfrom qėndrimeve tė Grupit tė Kontaktit tė OKB-sė. Nė kėtė drejtim nuk duhet tė ketė ndarje tė Kosovės dhe ne mbėshtesin integritetin territorial tė vendeve fqinje tė Kosovės.
 
SHBA duan tė shohim qė tė dyja palėt tė bisedojnė dhe ēdo rezultat i tyre do tė jetė nė kompetencė tė kryenegociatorit Marti Atisari, tha zėvendėsndihmėsja e sekretarit shtetėror amerikan, Rosmary DiKarlo. Zonja DiKarlo nėnvizoi se SHBA e mbėshtesin procesin e integrimit tė Maqedonisė nė NATO dhe BE dhe vlerėsojnė lartė ndihmėn e saj nė luftėn globale kundėr terrorizmit


 |  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 


                              Copyright©2000-2005 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.