|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

 

   
 

Limaj: Populli i Kosovės na besoi se jemi tė pafajshėm

 
 

 

02 nėntor 2005 /TN 

Zėri i Amerikės (01.11.2005) - Fatmir Limaj dhe Isak Musliu, tė liruar nga Gjykata Ndėrkombėtare e Hagės, e cila i shpalli dje tė pafajshėm pėr tė gjitha akuzat e ngritura nga Prokuroria e kėsaj gjykate, mbrritėn sot pasdite vonė nė Prishtinė, tė pritur nga mijėra qytetarė qė brohorisnin emrin e Fatmir Limajt.

Mijėra qytetarė i pritėn ata edhe nė Prishtinė, duke i shoqėruar qė nga aeroporti i Prishtinės, duke shprehur kėnaqėsinė pėr ata qė qytetarėt e Kosovės e kanė konsideruar triumph tė drejtėsisė.

Zoti Limaj, u kėrkoi qytetarėve qė e prisnin, qė tė punojnė pėr ndėrtimin e Kosovės demokratike sė bashku me tė tjerėt. Zoti Limaj kėrkoi qė nė Kosovė tė ndėrtohet njė Shoqėri demokratike, nė tė cilėn ēdo qytetar do tė jetė i lirė dhe i barabartė para ligjit.

Zoti Limaj kėrkoi gjithashtu unitet nė kėto momente kaq tė rėndėsishme pėr Kosovėn, duke u kėrkuar qytetarėve qė tė mos lejojnė pėrēarje nė momentet mė tė punohet pėr ndėrtimin e realitetit tė ri nė Kosovė dhe qė shteti i Kosovės, siē u shpreh ai, tė ndėrtohet sė bashku me tė tjerėt.

“Populli i Kosovės na besoi se jemi tė pafajshėm, kėtė e vėrtetoi edhe drejtėsia ndėrkombėtare”, u shpreh Fatmir Limaj, duke theksuar se liria e tij dhe e Isak Musliut ėshtė fitore e popullit tė Kosovės.

Autoritetet mė tė larta vendore tė Kosovė, partitė politike dhe qytetarėt e Kosovės, pėrshėndetėn vendimin e Gjykatės ndėrkombėtare tė Hagės pėr shpalljen tė pafajshėm dhe lirimin e Fatmir Limajt dhe Isak Musliut ndėrkohė qė theksuan se beteja ligjore e Haradin Balajt, nuk ka pėrfunduar.

Serbėt e Kosovės shprehėn pakėnaqėsinė e tyre pėr kėtė vendim tė Gykatės. Limaj, Musliu dhe Balaj kanė kaluar 33 muaj nė qendrėn e paraburgimit tė Sheveningenit nė Hagė. Gjykata e Hagės nuk parashikon kompensim pėr vitet e kaluara nė paraburgim nė rastet kur tė akuzuarit shpallen tė pafajshėm.


 |  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 


                              Copyright©2000-2005 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.