|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

 

   
 

Sot - Dita Botėrore e SIDĖ-s

 
 

 

01 nėntor 2005 /TN 

Zėri i Amerikės (01.11.2005) - Drejtori i Programit tė Kombeve tė Bashkuara pėr SIDĖ-n foli sot me rastin e Ditės Botėrore tė SIDĖ-s, duke i bėrė thirrje komunitetit ndėrkombėtar tė bėjė ē’ėshtė e mundur pėr ta luftuar sėmundjen vdekjeprurėse.

Dr. Peter Piot tha se shifrat mė tė fundit nė shkallė botėrore flasin pėr shenja shprese, meqenėse numri i tė rriturve tė infektuar ka shėnuar rėnie nė disa vende, sidomos nė Kenia dhe Zimbabwe dhe disa vende tė Karaibeve.

Megjithatė, tha ai, numri i njerėzve me Sidė nė tė gjithė botėn ka arritur nivelin mė tė lartė ndonjėherė, me njė shifėr prej 40 milionė njerėzish tė infektuar, dhe thuajse gjysma e tyre janė gra. Ai tha se parandalimi, mjekimi dhe programet e kujdesit pėr sėmundjen duhet tė shtohen nė shkallė masive pėr tė ndihmuar nė pakėsimin e pėrhapjes sė Sidės.

Kombet e Bashkuara kanė filluar nė fushatė 5-vjeēare me temė “Ndal Sidės. Mbaj Premtimin” pėr t’i nxitur qeveritė t’i mbajnė premtimet pėr ta luftuar sėmundjen.


FR-LDK-sė shėnon ditėn ndėrkombėtare kundėr AIDS-it

FR-LDK KUNDĖR HIV-AIDS-IT

Mitrovicė, 1 dhjetor 2005 /TN - Nė organizim tė Forumit Rinor- Dega Mitrovicė nė Qendrėn e Kulturės “Rexhep Mitrovica” nė qytetin e Mitrovicė u mbajt njė tribunė me rastin e 1 Dhjetorit Ditės Ndėrkombėtare kundėr HIV-AIDS-it.

Nė kėtė tribunė nė tė cilėn morėn pjesė njė pjesė e madhe e aktivistėve tė FR-LDK-sė Dega nė Mitrovicė dhe qytetarėve tjerė tė Mitrovicė ka ligjėruar Dr.Ilir Tolaj , doktor ky tashmė i njohur nė kėtė lėmi, i cili ligjėroi dhe tregoi pėr mundėsitė e ndryshme tė parandalimit tė kėsaj sėmundje e cila pėr fat tė keq godet shumė tė rinjtė e Kosovės si dhe tė mbarė botės.
 

 


 |  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 


                              Copyright©2000-2005 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.