|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

 

   
 

Kryetari i  FR-LDK-sė Sejdė Tolaj u takua me Presidentin e Shqipėrisė z.Alfred Mojsiu

 
 

 
1 dhjetor 2005 /TN
 
- Duhet unifikim i qėndrimit tė faktorit politik shqiptar pėr definimin e statusit politik tė Koosvės
 
- Presidenti Mojsiu ėshtė lutur pėr shėndetin e Presidentit Rugova dhe njėkohėsisht ka treguar qėndrimin e Presidencės sė Shqipėrisė pėr mbėshtetjen e Pavarėsisė sė Kosovės.
 
Tiranė, 30 nėntor 2005 - Delegacioni  i Forumit tė Rinisė tė Lidhjes Demokratike tė Kosovės i kryesuar nga Kryetari z.Sejdė Tolaj po qėndron nė Tiranė, ku ėshtė duke i realizuar me sukses vizitat e parapara nė Shqipėri ku pėrpos takimit me Kryeministrin Berisha dhe Forumin Rinor tė PD-sė  u takua edhe me Presidentin e Shqipėrisė z.Alfred Mojsiu dhe personalitet tjera tė rėndėsishme tė jetės institucionale dhe ushtarake tė Shqipėrisė.
 
Nė takimin e Delegacionit tė FR-LDK-sė me Presidentin Mojsiu, Presidenti Mojsiu iu tha Delegacionit tė FR-LDK-sė se me rastin e 28 Nėntorit Ditės Kombėtare tė Flamurit dhe 93 vjetorit tė Pavarėsisė sė Shqipėrisė ėshtė lutur pėr shėndetin e Presidentit Rugova dhe njėkohėsisht ka treguar qėndrimin e Presidencės sė Shqipėrisė pėr mbėshtetjen e Pavarėsisė sė Kosovės.
 
Ndėrsa Kryetari Tolaj ka njoftuar Presidentin Mojsiu pėr aktualitetin politik , pėr punėn qė po bėjnė institucionet e e Kosovės pėr statusin e Kosovės, si dhe ka kėrkuar dhe ka arsyetuar rėndėsinė e unifikimit tė qėndrimit tė faktorit politik shqiptar pėr definimin e statusit politik tė Kosovės nė mėnyrė qė ky faktor tė dalė me njė qėndrim dhe me njė zė lidhur me statusin final tė Kosovės dhe qė ky qėndrim tė jetė konform vullnetit tė qytetarėve tė Kosovės, e kjo ėshtė Pavarėsia e plotė e Kosovės.
 
Gjithashtu, nė kuadėr tė vizitave qė po bėn delegacioni i FR-LDK-sė pėr nder tė 28 Nėntorit ditės sė Flamurit dhe 93 vjetorit tė Pavarėsisė sė Shqipėrisė ata kanė bėrė homazhe  dhe kanė vėnė buqeta mė lule pranė varrit tė Kolonel Ahmet Krasniqi ish Ministėr i Mbrojtjes i Republikės sė Kosovės si dhe pranė Lapidarit tė simbolit tė Demokracisė sė Shqipėrisė Azem Hajdari.

 |  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 


                              Copyright©2000-2005 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.