|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

OPINIONE

   
 

Reformat e ministrit Olldashi

 
 

 
1 dhjetor 2005 /TN
 
Ēerēiz Loloēi
 
Ndryshimet e bėra kohėt e fundit, pas ardhjes nė krye tė kėtij dikasteri tė zotit Sokol Olldashi, nė mos nuk janė kuptuar nga njė pjesė e demokratėve (shumė syresh e shikojnė atė si njė trampolinė pėr t’u riveshur nė gradat dhe postet e tyre), aq mė shumė janė kontestuar nga opozita dhe njerėzit e ngeshėm qė bredhin ekraneve dhe faqeve tė gazetave si pleq tė gjithmenēėm.
 
Nuk ka asnjė dyshim se gjatė tetė vjetėve nė polici si dhe nė dikasterin e Ministrisė sė Brendshme kanė ndodhur shumė ndryshime pozitive, janė bėrė pėrpjekje pėr tė ndėrtuar ligje dhe akte nėnligjore, tė cilat kanė shkuar nė rritjen e personalitetit edhe tė policit por edhe tė aspektit tė sigurisė. Por, askush nuk mund tė mohojė se shumė linja trafiku zinin fill nga ky dikaster, ndėrsa nuk kanė munguar edhe eksperimentet e ish ministrave apo tė drejtorėve tė pėrgjithshėm tė policisė.
 
Shumė drejtues tė aftė, shumė drejtorė, shefa sektori, tė trajnuar edhe nga njė sėrė projektesh e programesh ndėrkombėtarė, janė larguar padrejtėsisht dhe askush nuk mban pėrgjegjėsi pėr kėtė dukuri. Nuk ėshtė vendi ndoshta pėr tė thėnė qė njė shėrbim special brenda kėsaj ministrie ka qenė konsekuent pėr tė ndėshkuar policė tė thjeshtė dhe tė rangjeve mė tė larta me fakte dhe dokumentacion jobindės, ndėrsa nuk ėshtė analizuar asnjėherė “konflikti” i kėtij dikasteri me gjykatat.
 
Pa besuar shumė nė “virgjėrinė” e gjykatėsve, ėshtė me tė vėrtet shqetėsuese qė tė gjitha drejtoritė e policisė sė prefekturave paguajnė struktura dyfishe: njė palė nga ata qė emėron dikasteri sipas kompetencave tė veta dhe njė palė qė kanė fituar masivisht gjyqet dhe marrin “kokėrr mė kokėrr” dhe pa punė paratė si ish titullarė. Nėse do tė llogaritej kjo faturė, do tė kishim njė shumė marramendėse, por problemi nuk ėshtė vetėm te policia.
 
Papėrgjegjshmėria qė vihet re edhe nė segmente tė tjera tė administratės, i kushton shtetit edhe njė faturė mė marramendėse. Thėnė mė shkoqur gabimet e njė doganieri, tė njė ministri, tė njė tatimori, shto kėtu edhe tė njė gjykatėsi, shkojnė e pėrplasen nė buxhetin e qeverisė qė duhet tė ketė njė fond ekstra pėr dėmet qė shkaktojnė zyrtarėt e saj.
 
Policia dhe ministria e Brendshme, pėr vetė natyrėn e saj ėshtė mė shumė nė sytė dhe nė pėrballjen e pėrditshme me qytetarėt dhe ndoshta njerėzit janė shumė tė ndjeshėm pėr ēfarėdo ndryshimesh qė ndodhin atje. Por duhet thėnė se ndryshimet qė janė bėrė nga Olldashi, janė aq pak sa nuk mund tė krahasohen kurrsesi me ndryshimet qė bėheshin brenda tė njėjtės maxhorancė qė kryente thjesht njė rokadė ministrash. 


 |  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 


 Copyright©2000-2003 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.