|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

 

   
 

Tiranė: Filloi konferenca e vendeve anėtare tė koalicionit ushtarak tė operacionit “Liria e Irakut”

 
 

 

30 nėntor 2005 /TN 

Zėri i Amerikės (29.11.2005) - Armand Mero, Tiranė

Nė Tiranė filloi sot konferenca e vendeve anėtare tė koalicionit ushtarak tė pėrfshirė nė operacionin “Liria e Irakut”. Kjo konferencė organizohet nga komanda qendrore e Shteteve tė Bashkuara dhe nė tė marrin pjesė ushtarakė tė lartė nga mbi 30 vende, si dhe gjenerali i Komandės Qendrore amerikane Xhon Abizaid dhe ai i trupės shumėkombėshe nė Irak, Xhorxh Kejsi. Dy gjeneralėt e lartė amerikanė janė takuar me kryeministrin Sali Berisha dhe presidentin Alfred Moisiu, i cili sot u shpreh se duke parė zhvillimet nė Irak, nuk do tė jetė i nevojshėm njė shtim i trupave shqiptare atje.

Vlerėsimi i situatės nė Irak dhe sfidat e ardhshme tė operacionit "Liria e Irakut" qė ka bashkuar mbi 30 vende tė botės, mes tė cilave dhe Shqipėria, ėshtė tema e bisedimeve qė kanė nisur sot nė Tiranė ushtarakė tė lartė tė kėtyre vendeve, nėn drejtimin e Komandės Qendrore tė Shteteve tė Bashkuara.

Fillimisht ishte menduar qė pėr takimin, ndoshta pėr arsye sigurie, nisur dhe nga niveli i rėndėsishėm i pjesėmarrėsve, tė mos jepej asnjė njoftim, madje tė mbahej e fshehtė gjithshka deri nė pėrfundim tė tij, por mbrėmė, nė koordinim me komandėn qendrore amerikane, Ministria shqiptare e Mbrojtjes bėri tė ditur organizimin e tij nė kryeqytetin shqiptar.

Dy gjeneralėt e lartė tė Shteteve tė Bashkuara, Komandanti i Komandės Qendrore John Abizaid dhe ai i trupave shumėkombėshe Xhorxh Kejsi, u pritėn mbrėmė nga kryeministri Sali Berisha dhe sot nė mengjes nga presidenti Alfred Moisiu.

Kreu shqiptar i shtetit tha pas takimit se terrorizmi ėshtė njė rrezik, i cili nė qoftė se do tė lihet nė harresė, apo pa u marrė me tė nė kohėn e duhur, nė tė ardhmen ėshtė shumė e vėshtirė tė pėrballesh me tė dhe u angazhua se Shqipėria do tė vazhdojė tė japė kontributin e saj nė kėtė luftė. Nga ana e tij, gjeneral Abizaid deklaroi se koalicioni po shėnon progres shumė tė mirė nė luftėn e gjerė kundėr terroizmit.

Ai u shpreh optimist pėr rezultatet e operacioneve tė gjera atje, ashtu si dhe pėr operacionet nė Afganistan. Ndėrsa komandanti i trupave shumėkombėshe nė Irak Xhorxh Kejsi, tha se nė Konferencėn e Tiranės pėrfaqėsohet koalicioni prej gati 30 vendesh nga e gjithė bota, tė gjithė tė pėrkushtuar pėr tė ndihmuar njė vend prej 26 milionė banorėsh, “i cili pėr tre dekada ka jetuar nė tirani”, u shpreh ai, duke shtuar se “brenda disa javėsh, Iraku do tė bėjė zgjedhjet, pėr tė zgjedhur njė qeveri kushtetuese dhe irakianėt do tė vazhdojnė tė pėrpiqen pėr tė ecur pėrpara nė rrugėn e tyre pėr tė ndėrtuar njė jetė mė tė mirė nė demokraci”.

Sipas gjeneralėve amerikanė, Iraku ka pėrpara shumė sfida dhe bėrthama e koalicionit edhe nė Afganistan do tė jenė trupat irakiane dhe afgane, tė cilat duhet tė pėrpiqen tė ndėrtojnė vendin e tyre.

I pyetur pėr trupat shqiptare nė Irak, presidenti Moisiu, duke rimarrė vlerėsimet e gjeneralėve amerikanė pėr zhvillimet e ardhshme atje, u shpreh se nuk do tė ketė nevojė pėr shtim forcash tė tjera.

Shqipėria ishte ndėr vendet e para qė iu bashkua Shteteve tė Bashkuara dhe Britanisė sė Madhe nė luftėn pėr rrėzimn e regjimit tė Sadam Hyseinit. Ajo dėrgoi menjėherė atje njė njėsi tė trupave komando, trupat elitė tė ushtrisė shqiptare, numri i tė cilave erdhi nė rritje. Aktualisht, 120 komando shqiptare veprojnė nė aeroportin e Mosulit. Shqipėria ka gjithashtu trupa tė saj nė misionet paqeruajtėse nė Afganistan, sė bashku me njė ekip mjekėsh nga Kroacia dhe Maqedonia si dhe trupa tė tjera nė Bosnje.


 |  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 


                              Copyright©2000-2005 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.