|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

 

   
 

Takim Solana-Berisha nė Bruksel

 
 

 

30 nėntor 2005 /TN 

Zėri i Amerikės (29.11.2005) - Pėrfaqėsuesi i Lartė i Bashkimit Evropian pėr Politikėn e Jashtėme, Havier Solana, nė njė takim qė pati sot nė Bruksel me kryeministrin e Shqipėrisė Sali Berisha i bėri thirrje qeverisė qė tė vazhdojė ta pėrqendrojė vemendjen fort te reformat e kėrkuara nga Bashkimi Evropian.

Ai i bėri gjithashtu thirrje zotit Berisha qė tė pėrpiqet pėr krijimin e njė atmosfere pune pa dallime partiake. Zoti Solana tha se pėr nėnshkrimin dhe ratifikimin e marrėveshjes sė asocim-stabilizimit, qeveria shqiptare duhet tė garantojė pėrparim nė zbatimin e reformave.

Zoti Solana i theksoi kryeministrit Berisha rėndėsinė qė angazhimi i qeverisė pėr luftėn kundėr korrupsionit dhe krimit tė organizuar tė shndėrrohet nė veprime tė fuqishme duke iu pėrmbajtur me rigorizitet ligjit.

Pėrparimi i Shqipėrisė, tha ai, do tė gjykohet nga pėrparimi i arritur nė terren.

Zoti Berisha i kėrkoi zotit Solana ndihmėn e Bashkimit Evropian pėr tė pėrballuar problemet energjetike tė vendit. Duke folur pėr Kosovėn, zoti Solana i bėri thirrje kryeministrit Berisha qė Shqipėria tė vazhdojė rolin e saj tė moderuar nė rajon dhe tė mbėshtesė plotėsisht punėn e tė dėrguarit tė OKB-sė pėr statusin e Kosovės, Marti Ahtisari.

Zoti Berisha tha se ka rėndėsi qė Prishtina dhe Beogradi tė dialogojnė pėr te hapur njė kapitull tė ri bashkėpunimi.


 |  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 


                              Copyright©2000-2005 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.