|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

 

   
 

Qumėshti i gjirit dhe diabeti; Moti i ftohtė dhe tė ftohurit; Muzika, kujtesa dhe leximi

 
 

 

30 nėntor 2005 /TN 

Zėri i Amerikės (29.11.2005) - Astrit Lulushi

Qumėshti i gjirit dhe diabeti

Sipas njė studimi tė kėtyre ditėve, ushqimi i foshnjeve me qumėsht gjiri ndihmon jo vetėm pėr mirėrritjen e tyre, por edhe pėr pakėsimin e rrezikut tė diabetit tek nėnat.

Alison Kejp vazhdon tė ushqejė me qumėsht gjiri vajzėn e saj, Sharlote qė kur ajo lindi 9 javė mė parė. Alison thotė se ka nė plan t’ia vazhdojė dhėnien e qumėshtit tė gjirit derisa tė ketė mundėsi, ndoshta derisa vajza tė bėhet 12 muajshe.  Shkencėtarėt thonė se nėse ndodh kėshtu, Alison ka tė ngjarė tė pakėsojė dukshėm rrezikun e prekjes nga diabeti nė tė ardhmen.

Mjekja Alison Stuebe pranė spitalit Brigham thotė se gjatė studimit u vu re qė  ushqimi i foshnjeve me qumėsht gjiri pėr njė vit ul 15 pėrqind rrezikun e prekjes nga diabeti tek nėna. Nė studimim e kryer pranė spitalit Brigham morrėn pjesė 150 gra.

Sipas studimit, nėse njė nėnė ka dy fėmijė dhe qė tė dy i ushqen me qumėsht gjiri derisa secili prej tyre tė bėhet 1 vjeē, kjo nėnė e ul me 30 pėrqind rrezikun e prekjes nga diabeti.

Mbipesha trupore ėshtė njė nga shkaktarėt e diabetit dhe shkencėtarėt mendojnė se pėrdorimi i qumėshtit tė gjirit parandalon mbi peshėn trupore tek nėnat, po tė kihet parasysh se ēdo nėnė pėrdor 500 kalori nė ditė pėr tė ushqyer fėmijėn e saj me qumėsht gjiri, energji kjo e barabartė me atė qė njeriu harxhon kur vrapon 7-8 kilometra nė ditė.

Moti i ftohtė dhe tė ftohurit

Njė studim i kohėve tė fundit tregon se moti i ftohtė ndikon nė qarkullimin jo tė lirshėm tė gjakut nė hundė dhe kjo bėhet shkak pėr tė ftohurit ose gripin. Shkencėtarėt thonė se gjatė periudhės sė dimrit, venat e gjakut nė hundė tkurren nga tė ftohtit dhe kjo ul qėndresėn e organizimit ndaj virusit tė tė ftohurit. Kjo sikur vėrteton shkencėrisht pėrse  tradita ka zgjedhur tė ftohtit pėr tė treguar gjendjen e motit dhe tė ftohurit pėr t’iu referuar sėmundjes.  Pra duket e natyrėshme qė i ftohti shkakton tė ftohur dhe kolla e teshtimat janė shenjat.

Rezultatet e studimit pasuan njė sėrė eksperimentesh me dy grupe. Nė njėrin grup, personat i mbajtėn kėmbėt nė ujė tė ftohtė.

Doktor Ron Ekles thotė se kėta njerėz kishin mbi 10 pėrqind gjasa pėr t’u prekur nga tė ftohurit. Doktor Ekles thotė se shumė prej pjesmarrėsve nė eksperiment  u prekėn nga virusi i tė ftohurit por nuk treguan ndonjė simptomė, por kėto simptoma dolėn nė pah kur hundėt e tyre u ekspozuan ndaj tė ftohtit. Studimi arriti nė pėrfundimin se tė ftohtit shkakton vėshtirėsi nė qarkullimin e gjakut nė venat e hundės dhe kjo pakėson qėndresėn e organizimit  ndaj prekjes nga tė ftohurit.

Fakti qė njerėzit marrin tė ftohur gjatė periudhės sė dimrit mė shumė sesa gjatė verės, mund tė jetė i lidhur drejtpėrdrejtė me faktin qė hundėt janė tė ftohta nė dimėr dhe jo nė gjendje pėr tė mbrojtur organizimin, siē bėjnė gjatė stinės sė verės kur moti ėshtė i ngrohtė.

Muzika, kujtesa dhe leximi

Prej vitesh ėshtė thėnė se tė mėsuarit e njė instrumenti muzikor ndihmon nė forcimin e kujtesės, por tani shkencėtarėt besojnė  se pėrdorimi i njė instrumenti muzikor ndihmon trurin pėr tė zhvilluar tė folurit, gjuhėn dhe leximin. Pra mėsimi i njė intrumenti muzikor mund t’u vijė nė ndihmė fėmijėve nė procesin e leximit.

Studimi i ri gjithashtu ngre njė sėrė pyetjesh rreth paaftėsive  muzikore dhe paaftėsive pėr tė mėsuar. Neurologu John Gabriel thotė se rezultatet e punės sė tij kėrkimore mund tė kenė efekte tė thella tek fėmijėt.

Ai mendon se muzika mund t’i ndihmojė fėmijėt tė shtojnė aftėsitė e tyre tė leximit ose t’i pėrmirėsojnė ato. Neuro shkencėtarėt thonė se njeriu mėson tė lexojė duke bashkėrenduar ato qė sheh me ato qė dėgjon. Kjo ėshtė arsyeja, thonė ata, pėrse fėmijėt qė lexojnė me vėshtirėsi shpesh e kanė tė vėshtirė tė bėjnė dallime edhe mes tingujve. Nė studimin e neurologut Gabriel, u morrėn nė shqyrtim dy grupe tė rriturish; njėri me pėrvojė muzikore dhe grupi tjetėr pa njė pėrvojė tė tillė.

Pėr pjesmarrėsit u luajtėn tinguj muzikorė dhe rrokje fjalėsh. Doktor Gabriel thotė se disa tinguj ishin krejt tė ndryshėm dhe herė herė tingujt kishin pak dallim nga njėri tjetri. Tingujt qė ishin tė ndryshėm u dalluan me saktėsi, ndėrsa pėr tingujt qė kishin pak dallim, personat me pėrvojė muzikore i dalluan ato mė mirė nė krahasim me fėmijėt qė nuk kishin ndonjė pėrvojė me vegla muzikore. Tek kėta fėmijė gjithashtu u vu re se ata i dallonin me vėshtirėsi dhe ndonjėhrė edhe gabim rrokjet e ndryshme porafėrsisht tė ngjashme nė tingull, si pėr shembull ga - ka, ma - na.. etj.

Gjatė studimit u pėrdor edhe skanimi i trurit pėr tė argumentuar se kur muzikantėt bėjnė dallimin midis tingujve, veprimtaria e trurit tė tyre ėshtė mė e pėrqėndruar. Pra studimi rekomandon qė fėmijėt tė merren sa mė shumė me muzikė, pasi kjo pėrmirėson leximin.

Por kritikėt thonė se rezultatet janė tė parakohėshme dhe  nė kėtė fushė nevojiten studime tė tjera. Profesor Majkėll Kamil pranė universitetit Stanford thotė se ėshtė e parakohėshme tė thuhet se muzika ndikon nė mėsimin e fėmijėve pėr tė lexuar.

Edhe autorėt e studimit janė dakord me kėtė vlerėsim. Kjo ėshtė arsyeja qė pėr tė vėrtetuar teorinė e tyre, shkencėtarėt kanė nė plan qė gjatė muajve tė verės tė merren me njė grup fėmijėsh qė ndeshen me vėshtirėsi nė tė lexuar, pėr t’u mėsuar atyre intrumente muzikore dhe pastaj tė shohin rezultatet e tyre nė fushėn e leximit.


 |  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 


                              Copyright©2000-2005 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.