|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

OPINIONE

   
 

Reagim: Kush po lanson shpifje kundėr miqve amerikanė?

 
 

 
30 nėntor 2005 /TN
 
Reagim lidhur me artikullin “Janė tė mjerė ata qė mendojnė se njeriu ėshtė Zot”, botuar nė gazetėn “Koha Ditore” ditėn e enjtė, mė  24 nėntor 2005
 
Naim DEDUSHAJ
 
Nė kėtė artikull Gjeke Gjonlekaj , nder tė tjera shkruan pėr disa personalitete tė rėndėsishme Nė ShBA tė cilėt ishin aktiv me vite tė tėra pėr ēėshtjen e Kosovės dhe Shqiptare Nė pėrgjithėsi.
 
Nė kėtė artikull Gjeke Gjonlekaj,ne fjalorin mė tė ulėt dhe shpifės, pėrmend emrin e senatorit  dhe mikut tė madh tė shqiptareve Robert Dole, Kongresmenin Tom Lantos, sekretarin e shtėtit James Baker, amb. Richard Hollbruk , Kongresmenin James Traficant, etj.
 
Pėr hire tė sė vėrtetės dhe me qellim tė informimit tė drejtė tė  opinionit kosovar,
 
Duke qenė se unė kam jetuar rreth 10 vite nė ShBA, dhe kam qenė aktivė tėrė kohėn, si udhėheqės i Zyrės sė LDK-sė, nė Amerikė,  dhe se si njohės e mik personal i senatorėve Bob Dole, Tom Lantos, Hollbruk mė duhet tė them se tė gjitha ato qė i shkruan nė artikullin e tij Gjekė Gjonlekaj nuk janė tė vėrteta dhe bėhen mė njė prapavijė tė caktuar dhe mjaft tė dėmshme pėr ēėshtjen e Kosovės.
 
Vetė Gjonlekaj shkruan se Bob Dole e pėrkrahu demonstratėn e shqiptarėve nė Washington DC, mė vitin 1976. Mė pas ai shton se ky politikan i madh  pėsoi rėnie  kur filloi bashkėpunimin me disa individė shqiptarė tė Amerikes. Ky ėshtė njė absurd i llojit tė veēantė. Senatori Dole, njėherė lėvdohet se ka pėrkrahur shqiptarėt prej vitit 1976 e pastaj kritikohet pse ka filluar bashkėpunimin me disa shqiptarė tė Amerikės!. 
 
Bob Dole qė nga fillimi kur filloi tė merret me shqiptaret dhe ēėshtjen e Kosovės ishte nė miqėsi me shqiptarėt dhe se nga shqiptarėt e Amerikės mėsoi mė shumė pėr ēėshtjen e shqiptare dhe pėr ēėshtjen e Kosovės. Njė prej miqve mė tė ngushtė tė Bob Dolit u bė biznesmeni shqiptaro amerikanėt Jim (Xhem) Xhema, i cili edhe e njohu senatorin Dole me ēėshtjen shqiptare dhe ēėshtjen e Kosovės.
 
Gjatė kohės se fushatės presidenciale pėr president tė ShBA 1996, shqiptarėt e Amerikės i  pėrkrahen dy kandidatėt Bob Dole dhe Presidentin Clinton, njė pjesė e Republikanėve shqiptaro-Amerikan,  pėrkrahen Dolin dhe pjesa tjetėr e demokratėve e pėrkrahen Clintonin, keshtu qė shqiptarėt me marrėveshje ishin pėrcaktuar dhe pėrkrahnin tė dy kandidatėt pėr president tė ShBA-vė, sepse qė tė dy kanė kontribuar shumė pėr ēėshtjen e Kosovės.
 
Vlen tė theksohet fakti se Bob Dole nė njė takim qė kishim nė pėrkrahjen e tij pėr fushatė zgjedhore, ai kėrkoi nga komuniteti shqiptaro-amerikan qė ta pėrkrahim edhe Bill Clintonin. “Me qenė se unė jam mik i juaji dhe ja dua tė mirėn shqiptarėve kėrkoj nga ju qė ta pėrkraheni edhe Bill Clintonin,  kėshtu qe do tė keni pėrkrahje nga tė dy anėt “ tha nė atė takim senatori Dole. 
 
Nė shkrimin nė fjalė Gjonllekaj thotė se Bob Dole ka qenė kundėr luftės pėr liri nė Kosovė. Kjo nuk ėshtė vėrtetė. Gjatė kohės sė luftės Bob Dole erdhi nga ShBA-tė pėr tė takuar delegacionin shqiptar, pėr tė mirėn e Kosovės, edhe pse nė atė kohė ishte i sėmure. Ai erdhi dhe u tha anėtarėve tė delegacionit shqiptar qė ta nėnshkruajnė Marrėveshjen e Rambujesė sepse ai atėherė mendonte se ėshtė nė tė mire tė shqiptareve qė tė nėnshkruhet Marrėveshja , dhe se tani ėshtė e qartė se ai atėherė kishte tė drejtė.
 
Kur Gjonlekaj thotė se Bob Dole shau nje prijės tė UĒK-sė me fjalė mė banale, sepse ai kėrkonte ta nėnshkruhej urgjentisht marrėveshjen e Rambujesė. Dua ti them Gjonlekajt se nė natyrėn e Z. Bob Dole nuk ėshtė tė shajė, as tė ofendojė  dhe se ky ėshtė njė ofendim i rėndė ndaj personalitetit me tė ndritur tė ShBA, heroit tė gjallė tė Amerikės dhe mikut tė madh tė shqiptareve, senatorit Bob Dole .Nėse pyetni nė tėrė Amerikėn nuk mund tė gjeni njeri qė flet keq pėr Bob Dolin , e lere mė shqiptarėt qe aq shumė bėri dhe po bėn pėr ata.
 
Me kujtohet fort mirė fushata presidenciale nė ShBA, dhe debatet e shumta gjatė fushatės kur Bob Dole dhe presidenti Clinton ishin kundėrkandidatė. Kjo fushatė mbahet mend si fushata me e pastėr dhe me e respektuara qe ka pasur historia e Amerikės, vetė Clinton vazhdimisht theksonte se nuk kam fjale tė keqija pėr kėtė njeri , dhe se nuk kam forcė qė t’i them diēka tė keqe sepse nuk kam ēka tė themė. Mu pėr kėtė shkak Bob Dole, mbeti shok shumė i mirė dhe njeriu shumė i besuar i president Clinton, dhe kėshilltar i tij i vazhdueshėm pėr ēėshtjen e Ballkanit dhe tė Kosovės.
 
Shtrohet pyetja se pse Gjonlekaj mundohet me kėto fjalė tė shėmtuara ta njollosė figurėn e madhe tė mikut tė madh tė shqiptareve, heroit tė Amerikės , liderit dhe udhėheqėsit tė shumė viteve tė Partisė Republikane nė ShBA, dhe tani ambasadorit tė nderit tė Kosovės nė SHBA. Pse i lansoni kėto shpifje nė kėtė kohė z.Gjonlekaj kur kėto ditė filloi edhe zyrtarisht procesi i negociatave pėr statusin final tė Kosovės? Kujt po i pengojnė miqtė e Kosovės? Kush po frikohet nga Pavarėsia e Kosovės?
 
Z.Gjonlekaj thotė se nuk mund tė jetė mrekulli vizita e senatorit Dole nė Kosovė mė vitin 1990, ngase mrekulli qenka vetėm shkuarja e amerikanėve nė hėnė mė vitin 1969. Dua ta pėrkujtoj dhe ta pėrsėrisė edhe njėherė se vizita e senatorit Bob Dolit nė vitet  90-ta ishte vėrtetė njė  mrekulli, ishte njė dritė shprese, ishte ditė historike  pėr popullin e Kosovės, tė okupuar dhe tė rrethuar nga ushtria serbojugosllave. Gjonlekaj nuk ka qenė nė Kosovė nė ato vite  kėtu dhe se pėr tė kjo ngjarje ėshtė vetėm si njė ėndėrr.
 
Gjithashtu Gjonlekajt i pengon edhe titulli  ambasadorit tė nderit tė Kosovės pėr senatorin Dole tė cilin e emėroi presidenti i Kosovės, dr.Ibrahim Rugova. Gjatė kėtyre muajve tė fundit  derisa isha duke pėrgatitur  njė punim timin, lidhur me rolin e madh qe luajti Kongresi Amerikan pėr Kosovėn, shfletova shumė dokumente, rezoluta, pėrkrahje financiar, qe lidhen me emrin e Senatorit Bob Dole. Mjafton vetėm t’i pėrmend disa prej tyre:
 
- Rezoluta e Senatit e paraqitur me 3 janar, 9 mars, 1989 nga Bob Dole (S.CON.RES.20),
- Rezoluta me 13 qershor 1989  (S.CON.RES.43 ),
- Rrezoluta e Senatit me 26 prill , 1990,
- Rezoluta e paraqitur me 21 qershor 1990,
- Rezoluta e paraqitur mė 9 prill 1991,
- Rezoluta e paraqitur me 2 tėtor 1991,
- Rezoluta  e paraqitur me 11 korrik 1991,
- Rezoluta  e paraqitur me 11 tėtor 1991,
- Rezoluta e paraqitur me 7 shkurt 1992,
- Rezoluta e paraqitur me 29 prill 1992,
- Rezoluta e paraqitur me 28 mars 1996,
 
dhe shumė e shumė tė tjera, tė gjitha kėto rezoluta tė sponsorizuara nga senatori Bob Dole.
 
Gjithashtu mė 7 shkurt tė viti 1992 nė Senatin Amerikan senatorėt Alfons D’Amato, Robert Dole dhe ClayborNė Pell paraqesin njė rezolutė pėr Kosovėn me titull "Rezolutė pėr popullatėn shqiptare nė ish Republikėn Jugosllave" ku kėrkohet "inkuadrimi i menjėhershėm i pėrfaqėsuesit tė Kosovės nė Konferencėn Paqėsore tė Bashkėsisė Evropiane. 
 
Senatori Bob Dole nė takimin e realizuar nė shtator tė vitit 1992 lajmėron komunitetin shqiptar se po punon me administratėn amerikane. Dole siguroi nė kėtė takim pėr mbėshtetjen dhe simpatinė nė rritje qė po fiton ēėshtja e Kosovės nė Senat dhe nė Kongres. Ai i inkurajon shqiptarėt qė tė punojnė mė shumė pėr sensibilizimin e opinionit amerikan pėr Kosovėn pėrmes masmediave.
 
Ngjarje me rėndėsi tė madhe ėshtė vendimi i Senatit Amerikan me 1 tetor 1992 qė t’i akordojė Kosovės njė ndihmė humanitare me vlerė 5 deri nė 8 milionė dollarė, nė ndihmė tė popullsisė sė uritur, qė i nėnshtrohen represionit dhe gjendjes sė jashtėzakonshme qė pat vendosur Serbia. Senatori Dole dhe Claibornr Pell ishin ata qė paraqitėn amendamentin, pėr tė ndarė pėr Kosovėn njė fond tė tillė nga ndihma qė ShBA u ndan ēdo vjet shumė vendeve nė botė.
 
Komuniteti shqiptar nė Amerikė me vite tė tėra ka investuar pėr tė krijuar miq nė Senatin, Kongresin dhe Shtėpinė e Bardhė nė Uashington. Ndėr kėta miq tė mėdhenj ėshtė edhe senatori Bob Dole. Shumė vende tė botės do tė kishin dėshirė dhe ia kanė lakmi Kosovės qė e ka njė mik tė mirė senatorin Bob Dole. Duke I parė kėto cilėsi ta larta tė senatorit Bob Dole, presidenti i Kosovės dr.Ibrahim Rugova bėri shumė mirė qė e caktoi ambasador nderi tė Kosovės nė ShBA.
 
Nė fund dua t’I them Gjekė Gjonlekajt dhe tė tjerėve qė mendojnė si ai se Bob Dole, Bill Clinton, Tom Lantos, Eliot Engel, larry Presler, Hillary Clinton, Alfons D’Amato, Suzan Molinar, Pel, Gillman, Kenedy, Peter King, Bill Sellif, Nita Louey, David Boinor, Serrano, Hamilton, Liberman, Sue Kelly, Joseph R. Biden , e shume tė tjerė  ishin, janė dhe do tė mbeten pėrgjithmonė miqtė mė tė mėdhenj tė shqiptarėve e tė Kosovės.
 
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
P.S.
Autori ėshtė kėshilltar nė Ministrinė e Kulturės, Rinisė, Sporteve dhe Ēėshtjeve Jorezidente


 |  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 


 Copyright©2000-2003 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.