|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

 

   
 

Kosova mirėpret lirimin nga Haga tė dy ish pjesėtarėve tė UĒK-sė

 
 

 

30 nėntor 2005 /TN 

Zėri i Amerikės (30.11.2005) Besim Abazi

Gjykata Ndėrkombėtare pėr Krime lufte nė Hagė shpalli sot tė pafajshėm ish pjesėtarėt e ish Ushtrisė Ēlirimtare tė Kosovės, Fatmir Limaj dhe Isak Musliu, ndėrsa dėnoi me 13 vjet heqje lirie Haradin Balajn. Sipas Gjykatės, dy tė parėt janė tėrėsisht tė pafajshėm pėr tė gjitha pikat e aktakuzės dhe ata do tė lirohen menjėherė pas pėrfundimit tė formaliteteve.

Ndėrkaq Haradin Balaj, i akuzuari i tretė ėshtė shpallur fajtor pėr torturė, trajtim mizor tė burgosurve, vrasje dhe shkelje tė ligjeve ose zakoneve tė luftės.

Rrugėt e Prishtinės janė vėrshuar nga qytetarė qė po festojnė lirimin e Fatmir Limajt e Isak Musliut dhe pėr tė shprehur solidaritetin me Haradin Balajn, i dėnuar me 13 vjet heqje lirie. Tė tre pjesėtarėt e ish Ushtrisė Ēlirimtare tė Kosovės, janė akuzuar nė shkurt tė vitit 2003 pėr pėrfshirje nė krime civilėve shqiptarė dhe serbė gjatė luftės sė vitit 1998.

Akuza kundėr tyre kishte nxitur reagime tė ashpra nė Kosovė ku janė hedhur poshtė tė gjitha mundėsitė qė pjesėtarėt e ish Ushtrisė Ēlirimtare tė kenė pėrfshirė nė veprime qė bien ndesh me ligjet dhe zakonet e luftės. Gjykimi i cili pėrfundoi sot ishte i pari kundėr pjesėtarėve tė ish Ushtrisė Ēlirimtare tė Kosovės dhe ai ėshtė pritur me interesim tė jashtėzakonshėm nė Kosovė.

Dy ditė mė parė dhjetėra mijėra njerėz protestuan rrugėve tė Prishtinė nė mbėshtetje tė tė akuzuarve, duke bėrė thirrje pėr drejtėsi. Nė reagimet e para nė Kosovė ėshtė pėrshėndetur vendimi i Gjykatės sė Hagės pėr lirimin e Fatmir Limajt dhe Isak Musliut dhe ėshtė shfaqur shpresa pėr lirimin sa mė tė shpejtė edhe tė Haradin Balajt.

Presidenti i Kosovės, Ibrahim Rugova “mirėpriti aktgjykimin e sotėm tė Gjykatės Ndėrkombėtare pėr ish-Jugosllavinė nė Hagė, e cila shpalli tė pafajshėm luftėtarin e UĒK-sė dhe politikanin e njohur tė pasluftės, z. Fatmir Limajn, si dhe pafajėsinė e luftėtarit tjetėr, Isak Musliut”.

Presidenti Rugova shpreh besimin se vendimi i sotėm nuk i shteron mundėsitė ligjore tė Haradin Balajt nė betejėn e tij ligjore pėr t’u mbrojtur nga akuzat pėr krime tė luftės. “Gjykimi i sotėm vėrteton drejtėsinė e luftės ēlirimtare tė shqiptarėve tė Kosovės kundėr okupimit serb, drejtėsinė e luftės pėr liri dhe pavarėsi tė vendit tonė, si dhe besueshmėrinė nė drejtėsinė ndėrkombėtare dhe nė Gjykatėn e Hagės”, thuhet nė reagimin e presidentit tė Kosovės Ibrahim Rugova.

Kryeministri i Kosovės, Bajrami Kosumi pėrshėndeti shpalljen tė pafajshėm dhe lirimin nga paraburgimi tė Fatmir Limajt dhe Isak Musliut. “Kjo ėshtė edhe njė dėshmi se Fatmiri dhe bashkėluftėtarėt e tij kanė pasur vetėm njė qėllim nė jetė: luftėn pėr lirinė e Kosovės”, tha ai. Kryeministri Bajram Kosumi shpreh besimin se edhe disa pėrfundime tė tjera qė ka sjellė Gjykata e Hagės nė lidhje me luftėn e Ushtrisė Ēlirimtare tė Kosovės nuk janė tė dėshmuara plotėsisht.

Ai vlerėson se UĒK ka bėrė luftė tė drejtė, tė pastėr, mbrojtėse dhe luftė pėr liri dhe ai beson se nė tė ardhmen do tė dėshmohet edhe nė Gjykatėn e Hagės kjo drejtėsi e luftės sė UĒK. “Lufta pėr liri nuk mund tė barazohet me krime dhe kjo luftė e Ushtrisė Ēlirimtare e Kosovės dhe popullit tė Kosovės ėshtė dėshmuar tė ketė qenė luftė ēlirimtare pėr njė Kosovė demokratike, tė pavarur e tė lirė pėr tė gjithė qytetarėt e saj”, pėrfundon kryeministri Kosumi.

Ndėrkaq nė reagimin e Partisė Demokratike tė Kosovės thuhet se kjo parti si edhe gjithė populli i Kosovės ka besuar gjithmonė dhe thellėsisht nė pafajėsinė e z.Limaj me shokė, dhe me kėtė rast fitoi drejtėsia pėr gjithė popullin e Kosovės dhe luftėn e saj ēlirimtare. “Jemi thellėsisht tė bindur dhe besojmė fuqishėm edhe nė pafajėsinė e zotit Haradin Balaj”, thuhet nė reagimin e Partisė Demokratike e cila vlerėson se “mė nė fund fitoi drejtėsia ndėrkombėtare, ndaj sė cilės kurrė nuk e kemi humbur besimin tonė ndaj saj, ashti siē e kishte respektuar atė edhe Ushtria Ēlirimtare e Kosovės.

PDK-ja si edhe gjithė populli i Kosovės beson thellėsisht se Vendimi i Gjykatės sė Hagės pėr lirimin e Fatmirit dhe Isak Musliut do tė jetė njė shembull nė shėrbim tė drejtėsisė edhe ndaj tė burgosurve tė tjerė tė ish-Ushtrisė Ēlirimtare tė Kosovės dhe tė burgosurve nė Kosovė. Mė kėtė rast urojmė gjithė popullin e Kosovės pėr kėtė fitore tė drejtėsisė ndėrkombėtare e cila ėshtė edhe nė shėrbim tė lirisė, tė pavarėsisė, tė demokracisė dhe tė prosperitetit tė Kosovės”, thuhet ne reagimin e Partisė Demokratike tė Kosovėn tė nėnshkruar nga kryetari i saj Hashim Thaēi.

Vendimi i sotėm u Gjykatės sė Hagės ėshtė pėrshėndetur edhe nga partitė e tjera politike tė cilat e kanė cilėsuar atė si njė ngjarje tė rėndėsishme politike pėr Kosovėn. Tė pakėnaqur janė shprehur pėrfaqėsuesit politik tė serbėve tė Kosovės, njė nga udhėheqėsit e tė cilėve Oliver Ivanoviē, ka theksuar se vendim i sotėm ėshtė porosi e keqe pėr serbėt e kėtushėm

Ndėrkohė zėvendėsshefi i Misionit tė Kombeve tė Bashkuara Larry Rossin dhe komandanti i KFOR-it, gjenerali Giuseppe Valotto, nėpėrmjet njė deklarate tė pėrbashkėt, kanė shprehur bindjen e tyre se populli i Kosovės do tė dijė ta kalojė me dinjitet situatėn e krijuar pas shpalljes sė vendimit pėr lirimin e Fatmir Limajt.


 |  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 


                              Copyright©2000-2005 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.