|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

 

   
 

Grupi Ndėrkombėtar i Krizave kritikon regjimin e vizave tė Bashkimit Evropian pėr Shqipėrinė, Bosnjen, Serbinė e Malin e Zi dhe Kosovėn

 
 

 

30 nėntor 2005 /TN 

Zėri i Amerikės (29.11.2005) - Grupi Ndėrkombėtar i Krizave, njė organizatė qė pėrpiqet pėr parandalimin e konflikteve nė botė, publikoi sot njė raport ku kritikon regjimin e vizave tė Bashkimit Evropian pėr vendet e Ballkanit Perėndimor - Shqipėrinė, Bosnjen, Serbinė e Malin e Zi dhe Kosovėn.

Kjo politikė vizash, thuhet nė raport, nxit pakėnaqėsi, pengon pėrparimin e tregtisė, tė biznesit dhe tė arsimit e si rrjedhojė ndikon negativisht nė qėndrueshmėrinė rajonale.
 
Liberalizimi i plotė i vizave ndoshta do tė arrihet kur vendet e Ballkanit tė jenė shumė mė afėr anėtarėsimit nė Bashkimin Evropian, por, thekson raporti, liberalizimi selektiv, pėr kategori tė caktuara si dhe lehtėsimi i vizave pėr tė gjithė aplikantėt, duke pėrfshirė thjeshtimin dhe shpejtimin e procesit, do tė ndikonte shumė pėr t'u treguar qeverive dhe qytetarėve tė kėtyre vendeve se reformat japin rezultate.

Pengesat e tanishme me vizat, thuhet nė raport, janė burim i thellė pakėnaqėsie pėr udhėtarėt e ndershėm dhe, nė vend qė ta pengojnė krimin e organizuar dhe korrupsionin, e ndihmojnė atė.

Raporti i Grupit Ndėrkombėtar tė Krizave rekomandon qė Bashkimi Evropian tė negociojė pėr liberalizimin e vizave me Shqipėrinė, Bosnjėn dhe Serbinė e Malin e Zi si dhe tė rishikojė udhėzimet konsullore pėr thjeshtimin e procesit tė dhėnies sė vizave, duke pėrfshirė heqjen e pagesave dhe tė intervistave si dhe shkurtimin e kohės sė nxjerrjes sė vizave.


 |  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 


                              Copyright©2000-2005 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.