|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

 

   
 

Berisha: BE ka vullnetin e plotė pėr tė nėnshkruar pranverėn e ardhshme Marrėveshjen e Asocim-Stabilizimit

 
 

 

30 nėntor 2005 /TN 

Zėri i Amerikės (30.11.2005) Laura Konda

Kryeministri i Shqipėrisė Sali Berisha ishte pėr njė vizitė nė Bruksel, ku u takua me zyrtarė tė lartė tė Bashkimit Evropian, mes tyre Shefin e Politikės sė Jashtme tė Bashkimit, Havier Solana, me Presidentin e Komisionti Evropian Joze Manuel Barroso dhe Sekretarin e Pergjithshem tė NATO-s Jaap de Hop Scheffer. Para nisjes sė tij pėr nė Shqipėri, Zėri i Amerikės zhvilloi njė intervistė telefonike nga Brukseli me kryeministrin shqiptar.

Zėri i Amerikės: Zoti Berisha, pas takimeve me zyrtarė tė lartė tė Bashkimit Evropian gjatė vizitės suaj nė Bruksel, sa tė vėshtirė e shikoni procesin deri nė firmosjen e marrėveshjes sė Asocim-Stabilizimit dhe ēfarė hapash duhet tė marrė qeveria pėr realizimin e reformave tė kėrkuara nga Bashkimi Evropian?

Kryeministėr Sali Berisha: Nė Bruksel unė erdha pas 80 ditė qeverisjeje. Unė pata kėnaqėsinė se ju paraqita bashkėbiseduesve tė mi tė rėndėsishėm tė gjitha vendimet dhe arritjet e kėtyre 80 ditėve dhe nė tėrėsi programin e qeverisė sime, tė cilėn unė e konsideroj si njė “road map” tė vėrtetė pėr integrimin nė Bashkimin Evropian dhe nė NATO.

Ēfarė konstatova unė nga kėto bisedime? Njė vlerėsim tė rėndėsishėm pėr arritjet fillestare tė qeverisjes; qė tė vazhdohet ky drejtim, se ky ėshtė drejtimi i duhur, tė thellohen dhe konsolidohen reformat e nisura. Unė nga zoti Barroso, nga zoti Solana, mora garanci tė plotė se Komisioni Evropian dhe Bashkimi Evropian kanė vullnetin e plotė pėr tė nėnshkruar pranverėn e ardhshme Marrėveshjen e Asocim-Stabilizimit. 

Ndėrkaq, Sekretari i Pėrgjithshėm i NATO-s mė siguroi se Aleanca ėshtė e hapur pėr Shqipėrinė, por ajo bazohet nė performancė dhe unė pata kėnaqėsi se edhe nė ekspozenė qė bėra nė Kėshillin e Ambasadorėve i njoha ata me vendimet paraprake, tė cilat ishin: nxjerrja tėrėsisht e administratės dhe tė qeverisė jashtė konfliktit tė interesit, shkurtimi drastik i shpenzimeve abuzive dhe rritja me kėtė shkurtim e rrogave buxhetore me 20 pėr qind.

Angazhimi serioz dhe miratimi i ligjit pėr kompensimin e ish-pronarėve, sė bashku me luftėn serioze kundėr krimit tė organizuar dhe grupeve tė trafikantėve, kanė patur njė vlerėsim tė mirė dhe janė ēmuar nga bashkėbiseduesit e mi. Natyrisht, ėshtė nė duart e qeverisė shqiptare qė tė vazhdojė reformat dhe tė mos lejojė qė ato tė mbeten reforma nė letėr.

Zėri i Amerikės: Zoti Solana vleresoi dje pėrkushtimin e qeverisė suaj ndaj korrupsionit, qė ju e keni cilėsuar edhe si njė pėrparėsi tė saj. Si po ecet konkretisht nė dy drejtimet, atė tė sjelljes para drejtėsisė tė individėve tė korruptuar dhe atė tė masave institucionale qė do tė ēonin nė pakėsimin e korrupsionit?

Kryeministėr Sali Berisha: Unė ju kisha deklarar shqiptarėve se luftėn kundėr korrupsionit do ta filloj nga vetja ime, nga zyra ime dhe e bashkėpunėtoėve tė mi. Nė kėtė aspekt, une mendoj se zėvendėsimi i praktikave korruptive, abuzive me taktika tė drejta, tranparente dhe ligjore ka patur njė progres tė rėndėsihėm, qenėsor dhe do tė vazhdojė.

Natyrisht, dua tė theksoj sėrish se korrupsioni ka dhe autorėt dhe dosjet e veta dhe dua tė siguroj opinonin se do tė proēedohet edhe me ato. Natyrisht, drejtėsia nė Shqipėri ėshtė e pavarur, por detyra e ekzekutivit ėshtė t’i paraqesė dosjet para drejtėsisė pėr gjykim. Dua t’i siguroj dėgjuesit se qeveria ėshtė e vendosur dhe po punon intensivisht edhe nė kėtė drejtim.

Zėri i Amerikės: Zoti Solana ka pėrmendur nė takimin e djeshėm edhe ēėshtjen e krijimit tė njė atmosfere pune pa dallime partiake. A ju shqetėsojnė kritikat e opozitės se gjatė ristrukturimit tė insitucioneve po bėhen ndryshime mbi bazėn e bindjeve politike, duke shkelur ligjin pėr shėrbimin civil?

Kryeministėr Sali Berisha: Nė kėtė aspekt unė mund t’ju siguroj se ėdhtė e tėra pa baza, pasi tė gjithė punonjėsit qė janė larguar, janė larguar mbi bazėn e kritereve ligjore. Unė u kam deklaruar shqiptarėve se do tė ketė njė qeveri tė vogėl, efiēente dhe do tė jetė ridimensionimi i adminsitratės nė pėrputhje me pėrmasat e vendit.

Ky ka qenė njė vendim i imi dhe nuk ka tė bėjė me asnjė tendencė politike, pėrkundrazi, do tė thoja se fryrja e administratės jashtė ēdo lloj pėrmase ka qenė politike, ndėrsa zvogėlimi i saj nė pėrmasat qė duhet tė ketė njė administratė, ėshtė njė detyrė e qeverisė qė unė drejtoj. Dhe unė mund t’ju siguroj se nuk ka patur asnjė lloj objeksioni dhe vėrejtjeje pėr tė gjithė kėtp pėrpekje tona pėr reforma tė thella nė administratė dhe nė tė gjitha fushat. Vetėm mbėshtetje ka patur.

Zėri i Amerikės: Zoti Kryeministėr, ēfarė diskutuat pėr Kosovėn me zyrtarėt e lartė tė Bashkimit Evropian dhe NATO-s?

Kryeministėr Sali Berisha: Pėr Kosovėn unė shpreha pikėpamjet e qeverisė qė unė kryesoj, qė ne insisitojmė pėr respektimin e plotė tė lirive dhe tė drejtave tė serbėve nė Kosovė, zbatimin e decentralizimit, dialogun Prishtinė-Beograd, sikundėr mendojmė se nuk ėshtė realiste qė tė pritet qė tė arrihet kompromisi midis Beogradit dhe Prishtinės pėr statusin, por ata mund tė dialogojnė pėr tė gjitha gjėrat e tjera.

Lidhur me statusin, qėndrimi ynė ėshtė se ai duhet tė pėrcaktohet nė pėrputhje me vullnetin e qytetarėve tė Kosovės, qė nė mėnyrė tė pėrsėritur ėshtė shprehur pėr pavarėsi dhe kjo nė bashkėpunim me Grupin e Kontaktit dhe komunitetin ndėkorkombėtar. Mund t’ju them se nė tėrėsi unė kam gjetur njė vlerėsim serioz pėr qėndrimin e qeverisė shqiptare ndaj ēėshtjes sė Kosovės dhe qėndrimeve nė Ballkan, veē qndrime pozitive. Kemi rėnė dakord qė tė vazhdojmė bashkėpunimin. Natyrisht, Shqipėria mund tė ndihmojė nė disa drejtime, por ajo nuk ėshtė njė aktore direkte, pasi aktori direkt ėshtė lidershipi i Kosovės dhe Grupi i Kontaktit.


 |  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 


                              Copyright©2000-2005 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.