|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

OPINIONE

   
 

Djegia e simboleve tona shtetėrore

 
 

 
30 nėntor 2005 /TN
 
Nga Arlind MEHA
 
Vallė a asht e mundur qe kujna t’i teket te baj qa te dojė nė Kosovėn qė aq shumė vujti dhe prapė po vunė prej vet tė ashtuquajtur shoqata apo grupe apo parti apo Kosovėn e kanė ba pronė tė veten dhe sillen si "ganstera".  Vriten njerėzit kanė frikė tė jetojnė nė shpit e tyre kanė frikė tė lėvizin nė mbrėmje. - Pse? Sepse vriten nga "gangsterėt" e Kosovės.
 
Po vallė a asht e mundshme qė disa persona qė e quajnė veten “veteran tė ushtrisė ēlirimtare” marrin i hjekin simbolet e shtetit te ardhshėm qė aq shumė vuajti ky popull me “ganstrrllakun” e tyre dhe dalin para mjeteve tona dhe te huaja se gjėja veē ata paskan luftua, se gjoja veē ata kanė tė drejt tė bajnė “gansterllak” nė Kosovė si kauboj  dhe kur tė dojnė tė bajnė shka tė dojnė.
 
Por jo more zotėrinj, se edhe aj ishte njė flamur yni nėpėr shekuj, edhe aj e kishte shqiponjėn qė po e hudheshit nė flakė, ju “patriotat e vetvetes”.
 
Po tė kujt, tė Kosovės apo tė serbosllavėve?
 
Vetėm serbėt e kanė djeg shqiponjėn shqiptare, se aj flamur ishte pėr mu nji simbol qė tregonte se do tė behet nii shtet i ri nė Ballkanin e pėrgjakur.
 
Po si s‘ju vjen turp qė pėr at shqiponje kanė luftuar jo vetėm lufta e fundit, por gjithmonė pėr at shqiponje kanė luftuar, se aj flamur nuk ishte vendimtar qė ndoshta do tė jet i shtetit te Kosovės.
 
Por mos harroni, o “patriota”, se aj flamur kur ka qenė nė krah tė Republikės sė Kosovės ju me siguri jeni kanė azilanta nė ndonji vend t’u vjedh apo tu shit sene qė nuk ju takon as juve as kombit tonė.
 
Por tash nuk tutni se nuk ju rre kush, e tash bahni krejt “patriota” i dogjni flamurat e shtetit tonė se ndoshta me pas kanė i Serbisė prej tute hala s’kishit guxu bash ashtu me djeg apo nashta ju kish dhimt. Sa flamura tė Serbisė i keni djegė gjatė okupimit shumėvjeqar  nė Kosovė?  - !?
 
Por edhe nja, mos dilni nė emėr tė luftės me poshtėrsu gjakun e atyre qė luftun me pa ni simbol shtetėror me pa ni flamur nė Kombe tė Bashkume, nė Bruksel, nė Strazburg e ngjeti, se flamurin ne shqiptarėt e kemi flamurin gjithėkombėtar.
 
Kėte e di edhe thmija, qė aj flamur asht i shqiptarėve dhe asht kombėtar, por nėse dojmė shtet tė kemi duhet sikur amerikanėt qe e kanė shtetėror apo edhe austriakėt qė e kanė nii gjuhė me gjermanėt, por flamurin e kanė tė vetin shtetėror apo ndoshta disa prej juve aty nuk ju konvenon qė Kosova tė bėhet shtet, se s’kini mo shka hani, se ju soset taxhia, qė pėr mu ju vjen nga Serbia.
 
Po qysh bre nė drekė dilni pėr Fatmir Limen si patriota shitni, kurse nė mbramje i vjedhni flamujtė e i djegin. Po ata pėr tė cilėt dilni, si patriotė kanė luftu pėr shtetin e Kosovės pėr simbole tė Kosovės pėr at shqiponje qė ishte aty qė ju e digjshi.
 
Zoti ju marroftė naj murrt ftyrėn me kto "patriotizmat" e juve. Mos harroni se populli ka me vendos pėr flamurin e jo ju “patriotat e vetvetes”. Por, nėse do bėhet njė ditė aj flamur shtetėror, ku do tė rrini ju nesėr apo ku do tė jeni?!
 
--------------------------------------------------------------------------------------------------------
Reagimet e juaja lidhur me shkrimin mund t'i drejtoni autorit:
Arlind Meha


 |  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 


 Copyright©2000-2003 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.