|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

OPINIONE

   
 

RTK-Shqiptare apo kineze-serbo sllave

 
 

 
29 nėntor 2005 /TN

Nga Sabri SELMANI, jurist i dplomuar
Kiel - (GJERMANI)
 
Radiotelevizioni i Kosovės, si medium i gjithėmbarshėm shqiptar, duhet nė realitet tė jetė medium ku pėrmes tė cilit gjeneratat si tė vjetra ashtu edhe ato tė reja, tė furnizohen me ide tė reja kulturore dhe kombėtare. Por duke mos e anashkaluar edhe misionin e saj tė informimit dhe argėtimit. Ēka po ndodhe nė tė vėrtet nė ketė shtėpi informative?
 
Nė krye tė saj punon jo vetėm njė staf vendor por edhe ai ndėrkombėtar i cili menaxhon kėtė shtėpi informative si ėshtė mė sė keqi. Shumė emisione bėhen duke mos i kuptuar as titujtė, sepse pėrdoret njė gjuhe qė pėrveē termeve, serbo-sllave pėrfshinė nė vete edhe barbarizma tjera tė gjuhėve tė ndryshme tė huaja, si psh : Amejzing, be njeri, rtk-sound, top.rtk, info, aveny etj.
 
Mendoj se kjo bėhet me qėllim tė caktuar vetėm e vetėm tė lihet pėrshtypja si nė gjeneratat e reja, ashtu edhe ne opinionin e gjėrė evropian e botėror se nė Kosovė ( Dardaninė antike ) tė Ilirisė shqiptare, jeton njė komb qe nuk ėshtė shqiptar, por se nė ketė tokė jeton njė popull i ashtuquajtur kosovar e qė nuk ėshtė shqiptar.
 
Pra vėnia nė media tė Kosovės, e sidomos nė RTK-nė e Kosovės njė gjuhe e cila nuk ka ekzistuar asnjėherė me parė, ėshtė dukuri mė tepėr se tragjike. Pra bordi i RTK-sė, me pa tė drejt e quajnė veten 100%, i Kosovės, pėr arsye se emisionet e paraqitura me gjuhė dhe terme tė serbofilisė e tė grekofilisė , nuk ėshtė e as nuk mund te jete 100% i Kosovės.
 
Gjuha e pėrdorur ka aq barbarizma tė tmerrshme sa shpeshherė edhe njohėsi i mirė i gjuhėve sllave ka vėshtirėsi t’i kuptoi. A thua ēfarė gjuhe na qenka kjo? Serbe e pastėr nuk ėshtė, greke jo se jo, atėherė ēfarė pra? Nėse dėgjohet me vėmendje do te lihet pėrshtypja se ka diēka tė bėjė me njė gjuhė tė pėrzier ruso-kineze.
 
Pra RTK-ja qė i thotė vetes se ėshtė 100% e Kosovės, ėshtė e pabazė, pėr arsye se ajo nuk flet gjuhėn e shqiptarėve te Kosovės por flet kinezisht, rusisht , turqisht, e shumė gjuhė tė tjera pėrveē asaj shqipe. Pra ēfarė ėshtė RTK-ja e Kosovės? Ėshtė shtėpi informimi qe i bėn shqiptarėt e Kosovės dhe ata qė pėrkohėsisht jetojnė jashtė trojeve etnike, tė ēmenden me emisione qe nuk flasin shqip e sė tepėrmi tė pėrsėritura.
 
Unė personalisht shprehu indinjatė tė theksuar lidhur me pėrdorimin e kėsaj gjuhe amorfe e qė nuk ėshtė pėrdorur asnjėherė me parė. Si po vėrehet dal nga dal plani i Rankoviqit dhe nė kėto 20 vitet e fundit tė Dobrica -Qosiqit po realizohen me tė shpejt kėto gjashtė vitet e fundit.
 
Pra, fatkeqėsisht  me ndihmėn edhe te disa shqipfolėsve tė tipit Zatriq ( company ) kompani dhe vasalėve tė dėgjueshėm tė tjerė, tė cilėt pėr njė pagė mujore shesin jo vetėm prapanicėn ( bythėn ) e vet por, vejnė nė pikėpyetje edhe vlerat: kulturore, arsimore, shkencore, thėne shkurt vejnė nė pikėpyetje vlerat e identitetit kombėtar.
 
Unė nga kėndi im i vėshtrimit apeloi te Zatriqat dhe kompania e tij qė sa mė parė tė largohen nga kjo lojė e ndytė qė ėshtė shumė shkatėrruese pėr shqiptaret kudo qe janė e sidomos atyre tė Kosovės dhe rreth saj.
 
Zatriqat dhe kompania e tij nė ketė mėnyrė, tė lejimit dhe tė skicimit tė njė gjuhe tė tillė tė zhanrit kinse "kosovar" bėn nė mėnyrė automatike asimilimin e shqiptarėve nė truallin e vet etnik shqiptar, pikėrisht nė ketė mėnyrė hedhė ujė ne mullirin serbo-sllave, dhe ruso-kinez. Aspiratat e kamotshme e tė cilėve ka qenė qė nė Dardaninė ilire te mos flitet gjuha e kamotshme shqiptare.
 
Pra, nė ketė mėnyrė RTK-ja kineze-serbosllave, ruso-musoline tė tipit stalinist vepron lirshėm nė truallin shqiptar pa u penguar nga askush, e as nga elita e politi ( kuajve ) kanteve tė Kosovės , tė cilėt kanė bėrė nė parlamentin e Kosovės dhe sjellin disa vendime qesharake, kinse te dobishme pėr popullin e Kosovės , por nuk sjellin vendime e rekomandime pėr mbrojtjen dhe pėrdorimin e gjuhės shqipe edhe nė shtėpitė informative.
 
Duhet ta kenė tė qartė kėta Zatriq ( dhe “cimpany” ) dhe kompania e tij se nuk janė tė pėrjetshėm, dhe njė ditė do tė vdesin ( ngordhin ) dhe dikush duhet te ua bėjė shushurimėn ( lutjen ) apo thėnė qartė – “tallkinin” para varreve te tyre. Shtrohet pyetja: nė ēfarė gjuhe do ta bėj hoxha atėherė, lutjen pėr kėta dėshmor tė kombit "kosovar" serbo-sllav ?
 
Me siguri hoxha do ta bėjė lutjen nė gjuhėn e RTK-sė - kineze. Por, ketė gjuhė: zoti nuk e pranon, xhemati nuk e kupton, hoxha si duhet nuk e shushurin, natyra nuk e miraton,  ēka mbetet ? Mbetet qė Zatriqat dhe kompania e tij Shkelzeno-sllave pėr se vdekuri t’i luten zotit ( nėse kanė mundėsi tė ngjallen ) qė t’i kthej nė jetė se pastaj mė kurrė nuk do te flasin gjuhėn e mėparshme, dhe se do tė luten e tė falen pėr mėkatet e bėra.
 
A do te jete vone? Pėr ta kurrė, se vampirėt gėnjejnė dhe janė real vetėm deri sa tė krijojnė mundėsinė tė thithin gjak nga ku popull qė Zatriqat me kompani i asimilojnė pamėshirshėm ēdo dite.
 
Them,  Zoti - qoftė me ta - por Zoti dhe populli shqiptar asnjėherė nuk ėshtė dhe nuk ka qenė me ata qė kanė mbjell kunguj me dreqen.                                                                               

---------------------------------------------------------------------------------------------------
Reagimet e juaja lidhur me shkrimin i drejtoni autorit: Sabri Selmani


 |  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 


 Copyright©2000-2003 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.