|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

 

   
 

Nė Suedi: U mbajt festivali i pestė i poezisė dhe i muzikės shqiptare

 
 

 

29 nėntor 2005 / TN

Nga Ramadan Reshitaj

 
Malme (SUEDI), 29 nėntor 2005 - Nė vigjile tė kremtimit tė 28 Nėntorit ? Ditės sė Flamurit, nė Suedi u mbajtė Festivali i Poezisė dhe Muzikės sė Krijuesve Shqiptarė nė Skandinavi.
 
Ky festival sivjet ishe jubilar, u  organizua nga  Rrethi i Shoqatave Shqiptare pėr Regjionin e Skones. Nė tė punimet e veta nė lėminė e poezisė dhe tė muzikės krijuese i prezentuan letrarėt nga Suedia, Norvegjia dhe Danimarka. Juria e Festivalit, edhe kėsaj here ndau shpėrblime pėr autorėt mė tė dalluar. 
 
Nė kėtė manifestim tė rrallė tė diasporas shqiptare, pėrpos krijuesve dhe dashamirėve tė fjalės sė shkruar e tė muzikės krijuese, morėn pjesė edhe ambasadori I Shqipėrisė nė Skandinavi, Shaban Murati, pėrfaqėsues tė Ministrisė sė Kulturės nga Kosova si dhe poeti Gani Xhafolli.

Festivali i sivjem, qė ishte i pesti me rradhė, filloi me promovimin e Librit tė festivalit nė tė cilin janė prezentuar tė gjithė pjesėmarrėsit dhe krijimet e tyre nė katėr festivalet e mėparshme. Prezentimit tė librit i parapriu njė recension i Agim Ademit, I cili I bėri njė vlerėsim kritikė kėtij libri dhe festivaleve tė deritashme.

Pjersėn zyrtare tė festivalit, nė emėr tė organizatorit, e shpalli tė hapur Ragip Recica, kryetar I Rrethit tė Shqoatave Shqiptare pėr Regjionin e Skones, kurse Ahmet Bella mbajti njė fjalė rasti pėr zhvillimin e rrjedhave kulturore nė mesin e ardhacakėve  shqiptarė nė Suedi.
 
Pastaj u prezentuan krijuesit pjesėmarrės nė ferstival: Beqir Hatashi, Ismail Manxhuka, Elhame Krasniqi ? Zhitia, Selim Zeneli, Zija Lleshi, Muhamed Krasniqi, Imri Trena, Sevdail Zejnullahu, Flora Zeneli, Rizah Sheqiri, Ramadan Reshitaj dhe Fikrije Bylygbashi. Ndėrkaq nė lėminė e muzikės krijuese, u prezentuan vetėm veprat e kompozitorit Ahmet Bella.

Juria e Festivalit e pėrbėrė nga Atdhe Gashi, regjisor, Sadulla Zendeli ? Daja, krijues dhe Sami Piraj, krijues, pasi vlerėsoi tė gjitha punimet e prezentuara shpalli vendimet e veta. Vendi I pare iu dha Elhame Krasniqit pėr poezinė ?S?do tė doja?.
 
Shpėrblimin e dytė e ndanė krijuesit Beqir Hatashi e Riza Sheqiri, tė tretin Muhamet Krasniqi dhe Fikrije Bylygbashi, kurse Cmimi letrar ?Kosovė Rexha ? Bala?  iu dha Sevdail Zejnullahut pėr vjershėn ?Rexha i lokės nė kodėr tė qelisė?. Kurse pėr muzikė me shpėrblimin kryesor juria nderoi Ahmet Bellėn, i cili edhe kėsaj here nuk pati konkurrencė.

Nė kuadėr tė Festivalit tė sivjem, u bė edhe promovimi i pėrmbledhjes sė poezive tė poeteshės suedeze Karin Lentz me titull ?Loja me  mungesėn tėnde?, tė cilėn nė gjuhėn shqipe e pėrkthu Hajdin Abazi, kurse e botoi Rrethi i Shoqatave Shqiptare pėr Regjionin e Skones.


 |  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 


                              Copyright©2000-2005 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.