|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

 

   
 

Pėr nder tė festave tė nėntorit delegacioni i FR tė LDK-sė viziton Prekazin

 
 

 
29 nėntor 2005 /TN
 
Prishtinė, 28 nėntor 2005 - Pėr nder tė festave tė nėntorit njė delegacion i Forumit Rinor te LDK-se i pėrbėre nga Abdyl Halimi nėnkryetar, Xhevdet Halili sekretar pėr marrėdhėnie me jashtė, Jeta Rafuna, Bedri Hoxha, Sytrime Dervisholli, Demush Bajraktari dhe Muhamet Rafuna anėtarė tė Kryesisė kanė vizituar Prekazin.
 
Pasi kanė bėrė homazhe nė varrin e komandantit legjendar Adem Jashari, ata e kane vizituar edhe kullėn e pamposhtur, ku u njoftuan pėr luftėn dhe sakrificėn sublime te kėsaj familjeje legjendare pėr lirinė tė cilėn po  e gėzojmė.
 
Pas kėsaj ky delegacion ka vizituar edhe lapidarin kushtuar Bekim Kastratit, Besim Dajakut dhe dėshmoreve tė tjerė. Ne lapidarin e tyre kane vu kurora me lule te freskėta


 


Delegacioni i FR-sė merr pjesė nė Kuvendin e RDSH-sė

Shkup, 29 nėntor 2005 /TN - Dje,nė Sallėn Universale nė Shkup u mbajt Konferenca e V e Rinisė Demokratike Shqiptare tė PDSH-sė. Nė kėtė Konferencė ishte i pranishėm edhe njė delegacion i Kryesisė qendrore tė FR-LDK-sė, Abdyl Halimi nėnkryetar, Xhevdet Halili sekretar pėr marrėdhėnie me jashtė dhe Jeta Rafuna anėtare e Kryesisė qendrore.

Konferencėn dhe delegatėt e pranishėm nė emėr tė kryesisė qendrore tė FR-LDK i pėrshėndeti Nėnkryetari Abdyl Halimi ku tė gjithė tė pranishmėve ju uroi Festėn Kombėtare 28 Nėntorin dhe tha se shpresojmė se vitin e ardhshėm do ta festojmė Pavarėsinė e Kosovės.

Halimi gjithashtu pėrshėndeti edhe Konferencėn e V zgjedhore si dhe Kryetares sė sapozgjedhur i uroi punė tė mbarė, suksese si dhe shprehu dėshirėn dhe gatishmėrinė pėr njė bashkėpunim mė tė thellė mes dy organizatave tona rinore. Mė pas, pas pėrfundimit tė punimeve tė Kuvendit RDSH kishte pėrgatitur njė program tė pasur kulturo-artistik.


 |  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 


                              Copyright©2000-2005 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.