|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

 

   
 

Kryetari Tolaj u takua me kryeministrin Berisha

 
 

 
29 nėntor 2005 /TN
 
Njė delegacion i Forumit tė Rinisė tė Lidhjes Demokratike tė Kosovės i kryesuar nga Kryetari z.Sejdė Tolaj po qėndron nė Tiranė, ku ėshtė ftuar pėr nder tė  28 nėntorit ditės sė flamurit  dhe 93 vjetorit tė ditės sė shpalljes sė Pavarėsisė sė Shqiperisė nė Pallatin e Brigadave nė Tiranė.
 
Ky delegacion nė njė takim tė ndarė u takua pėrpos personaliteteve tė tjera edhe me Kryeministrin e Shqipėrisė z.Sali Berisha.
 
Nė kėtė takim Kryetari Tolaj e njoftoi pėr sė afėrmi Kryeministrin lidhur me aktualitetin politik nė Kosovė ku edhe e falėnderoi pėr angazhimin konkret qė po bėn Tirana Zyrtare nė favor tė mbėshtetjes sė Pavarėsisė sė Kosovės.
 
Z.Berisha pėrmes Kryetarit Tolaj i ka dėrguar pėrshėndetje tė sinqerta Presidentit Rugova dhe gjithė qytetarėve tė Kosovės dhe ka rikonfirmuar edhe njė herė gatishmėrinė e tij si Kryeministėr i vendit pėr tė mbėshtetur opsionin pėr pavarėsinė e plotė tė Kosovės.
 
Gjithashtu Delegacioni i FR-LDK-sė u takua edhe me njė delegacion tė lartė tė Forumit tė Rinisė tė PD-sė tė kryesuar nga Z.Flamur Noka nėnkryetar.
 
Nė kėtė takim u diskutua lidhur me domosdoshmėrinė e bashkėpunimit tė kėtyre organizatave rinore tė cilat konsiderohen si organizatat mė tė fuqishme poetike nė Kosovė dhe Shqipėri.
 
Pritet qė delegacioni i FR-LDK-sė gjatė kėtyre ditėve tė ketė edhe shume takime tė tjera te rėndėsishme me personalitete tė njohura tė jetės politike dhe institucionale nė Shqipėri.


 |  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 


                              Copyright©2000-2005 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.