|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

OPINIONE

   
 

Forumi i gruas i LDK-sė reagon ashpėr ndaj aktit tė shėmtuar tė heqjes sė flamujve tė presidentit tė Kosovės

 
 

 

29 nėntor 2005 /TN

AKT KUNDĖR PAVARĖSISĖ SĖ KOSOVĖS DHE SIMBOLEVE SHTETĖRORE TĖ SAJ

Prishtinė, mė 29 nėntor 2005 - Forumi i Gruas i LDK-sė reagon ashpėr ndaj aktit tė shėmtuar dhe qėllimkeq tė disa tė ashtuquajturėve pėrfaqėsues tė veteranėve tė luftės sė UĒK-sė tė cilėt nė mėnyrė primitive, nė ditėn e madhe tė festės kombėtare tė shqiptarėve heqin Flamujt e Presidentit tė Kosovės dr. Ibrahim Rugova qė ėshtė njėherėsh edhe propozim pėr flamur shtetėror tė Kosovės.

Flamuri i Presidentit tė Kosovės ėshtė simbol i lirisė, pavarėsisė dhe demokracisė i bazuar nė vlerat shumėshekullore tė tė parėve tanė qė kanė jetuar nė trojet e Dardanisė Antike, Kosovės sė sotme.

Akti i heqjes sė flamujve tė Presidentit tė Kosovės dhe djegies sė tyre, ėshtė pėrveē akt vandal dhe jomoral edhe shkelje e rėndė e ligjit qė ėshtė i dėnueshėm nė ēdo vend demokratik.

 Forumi i Gruas i LDK-sė kėrkon nga institucionet e Kosovės qė tė marrin masa ligjore ndaj bartėsve tė kėtij akti dhe ata tė pėrgjigjen pėrpara drejtėsisė.

Akti i heqjes sė flamujve tė Institucionit mė tė lartė tė shtetit, dėshmon qartė se njerėz tė cilėt thirren gjoja nė emėr tė vlerave tė luftės, ėshtė akt kundėr kėtyre vlerave tė fituara me sakrificės tė madhe tė popullit tė Kosovės.  Ky akt ėshtė i drejtuar edhe kundėr pavarėsisė sė Kosovės, kundėr institucioneve tė saj dhe kundėr vlerave demokratike e civilizuese.

Heqja e kėtyre flamujve nė kėtė kohė kur po finalizohet procesi i pavarėsisė sė Kosovės, ėshtė njė dėshmi se kėta tė ashtuquajtur pėrfaqėsues tė luftės i pengon procesi i pavarėsisė sė Kosovės, iu pengon realizimi i aspiratave tė popullit tė Kosovės, iu pengon sundimi i ligjit pėr tė cilin angazhohen institucionet e Kosovės  nė krye  me presidentin e Kosovės dr. Ibrahim Rugova.

Kryesia e Forumit tė Gruas sė LDK-sė
Prishtinė, mė 29 nėntor 2005
 


 |  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 


                              Copyright©2000-2005 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.