|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

OPINIONE

   
 

Reagim: Ėshtė i marrė ai qė mohon ndihmėn amerikane pėr Kosovėn

 
 

 
29 nėntor 2005 /TN

Reagim ndaj shkrimit “Janė tė mjerė ata qė mendojnė se njeiru ėshtė Zot” botuar nė rubrikėn “Opinione” tė “Kohės ditore”, datė, 24 nėntor 2005.
 
Nga Bajrush Morina
 
Disa prej vetive mė tė liga tė qenies njerėzore konsiderohen injoranca, mosmirėnjohja, mendjemadhėsia. Madje kėto veti tė liga, janė mė sė paku tradita tė shqiptarėve. Mikpritja si njė traditė e njohur te shqiptarėt, i ka izoluar apo edhe i ka pėrjashtuar bukurs shumė nga bota shqiptare kėtė kategori injorantėsh, mosmirėnjohės dhe mendjemėdhenjsh.
 
Por, fatkeqėsisht jo krejtėsisht ėshtė “pastruar” bota shqiptare nga njė kategori e qenieve tė tilla frymore. Ėshtė njėfarė Gjekė Gjonlekaj, tė cilit Amerika ia ka dhėnė tė gjitha, edhe shtetėsinė, edhe shkollimin, edhe punėn, edhe biznesin, por nuk ka arritur ta bėjė njeri. Ky farė ish-gazetari i “Zėrit tė Amerikės” (do tė ishte mirė qė ai vet tė na i tregonte arsyet pse ai ėshtė pėrjashtuar nga “Zėri i Amerikės”?) i mbushur kėmbė e krye me injorancė, mosmirėnjohje dhe mendjemadhėsi, vėrsulet mbi tė gjithė diplomatėt amerikanė, senatorė e kongresmenė tė cilėt kanė bėrė dhe po bėjnė aq shumė pėr Kosovėn dhe ēėshtjen shqiptare nė pėrgjithėsi.
 
 
Gjonlekaj injorantė  “i shpallė luftė” Kongresit Amerikan
 
Gjonlekaj injorantė qė nė fillim tė shkrimit tė tij, citon njė shkrimtar amerikan i cili paska thėnė se “Nėse i kėrkoni hajdutėt, mund t’i gjeni nė Konresin Amerikan”. Kėshtu, ky farė ishi gazetar, “i shpallė luftė” Kongresit Amerikan. Nė fakt Gjonlekaj jo i sinqertė, e pranon sinqerisht se demonstratėn e parė tė shqiptarėve nė Amerikė tė mbajtur mė vitin 1976 e ka pėrshėndetur dhe pėrkrahur senatori Bob Dole. Por Gjonlekaj injorantė mė pas ua sheh pėr tė madhe shqiptarėve tė Amerikės pėr pėrkrahjen qė i kanė dhėnė senatorit Bob Dole gjatė fushatės elektorale pėr president tė HBA-vė mė vitin 1995.
 
Madje Gjonlekaj dyfish injorantė ua sheh pėr tė madhe “disa shqiptarėve” (ai bėn mirė qė e pėrjashton veten nga kjo kategori e shqiptarėve) tė cilėt vizitėn e Bob Dolit nė Kosovė mė vitin 1990 e quajnė mrekulli. Sipas Gjonlekajt, i cili nuk u takon kėsaj kategorie tė shqiptarėve, qė pėr fat tė mirė janė pjesa dėrmuese e shqiptarėve anembanė rruzullit tokėsor, pėrve[ injorantit Gjonlekaj, mrekulli qenka shkuarja e amerikanėve nė planetin Hėnė mė vitin 1969 e jo vizitia e Bob Dolit nė Kosovė mė vitin 1990. Krahasimet e tilla i bėjnė vetėm kategoria pakicė e injorantėve shqiptarė nė krye me Gjonlekajn injorantė.
 
 
Gjonlekaj mosmirėnjohės “sulmon” senatorin Dole, diplomatin Holbrook, kongresistin Lantos
 
I fudullosur me ndjenjėn e mosmirėnjohjes, ky farė Gjonlekaj, duke iu “vėrsulur” senatorit Bob Dole, si “miza nė m...”, shpif ndaj kėtij personaliteti tė madh amerikan, se gjoja gjatė kohės sė luftės paska kundėrshtuar luftėn e Kosovės pėr liri dhe paska sharė “...njė prijės tė luftės me fjalė me banale”. Kėto shpifje mund tė nxirren vetėm nga njeriu qė ka gojė tė ndotur e vesh tė mbyllur.
 
Ndryshe, e gjithė bota shqiptare e ka dėgjuar dhe e di fare mirė qėndrimin e senatorit Bob Dole luftėn dhe pėr lirinė e popullit shqiptar tė Kosovės. Vetėm kategoria shqiptarėve minoritarė qė janė tė mbushur me ndjenja tė injorancės, mosmirėnjohjes dhe mendjemadhėsisė si[ ėshtė Gjekė Gjonlekaj, mund tė shpifin me kėto fjalė pėr senatorin amerikan Bob Dole.
 
Ky farė Gjonlekaj mosmirėnjohės, nė vazhdim tė opinionit tė tij tė krisur, konstaton se senatori Dole paska ardhė nė Kosovė, pas pėrfundimit tė luftės mė tepėr pėr tė vizituar disa miq tė tij personalė e jo “...popullin e vuajtur shqiptar”. Madje sipas kėtij fudulli mendjemadh me mbiemrin Gjonlekaj, senatori Dole “...nė vend se tė fillonte bashkėpunimin dhe fushatėn me politikanėt e tjerė amerikanė pėr pavarėsinė e atij vendi ( pėr Gjonlekajn Kosova ėshtė “ai vend”) pranoi gjoja titullin e ambasadorit tė Kosovės nė Uashington. Veprime kėto jo tė sinqerta dhe qesharake”.
 
“Zėri i Amerikės” ka bėrė shumė mirė qė e ka pastraur redaksinė e vet duke e larguar nga puna fudullin Gjekė Gjonlekaj i cili pranimin e  titullit ambasador i Kosovės nė Uashington e quan jo tė sinqertė e qesharak. E kush mund tė bėjė lobojė mė shumė njohjen e Pavarėsisė sė Kosovės nė Uashington mė shumė sesa Bob Dole i emėruar si ambasador i Kosovės nė Uashington nga presidenti i Kosovės dr.Ibrahim Rugova.
 
Fudulli mendjemadh nė vazhdim tė injorancės sė tij tenton tė hedh poshtė edhe pėrpjekjet e diplomatit tė njohur amerikan Richard Holbrook qė ka bėrė dhe po bėn sot pėr Kosovėn. Ai pėrpiqet tė hedh “gur e dru” edhe mbi kongresistėt James Traficant e Tom Lantos tė cilėt janė tė njohur si zi i fortė i ēėshtjes sė Kosovės nė Kongresin Amerikan.
 
Duke lexuar fund e krye kėtė opinion tė Gjokė Gjonlekajt, krijohet bindja se Kosova dhe shqiptarėt nuk kanė miq tė sinqertė nė SHBA. Tė gjithė tė lartpėrmendurit nuk janė tė siqnertė dhe nuk kanė bėrė asgjė pėr Kosovėn.
 
Nė fund tė opinionit tij tė mjerė, Gjonlekaj, injorantė, mosmirėnjohės e mendjemadh, merr nėpėr gojė vargjet e Fishtės tė cilat vargje jo vetėm qė i keqpėrdor por duke qenė “shqipėfolės” i dobtė, nuk e kupton as porosinė e vargjeve tė Fishtės kur thotė: “T’hujn me fjalė mos t’a poshtoni....Me i besue mos i besoni”.
 
Amerika dhe populli amerikan nuk janė tė huaj pėr shqiptarėt dhe pėr Kosovėn. Amerika dhe populli amerikan janė shpresa, besimi dhe liria pėr popullin shqiptar dhe Kosovėn. Vetėm pėr Gjekė Gjonlekajn kjo duket se nuk vlen. Mbase ai ka arsyet e veta. Ose ka njė “arsye” personale: Gjonlekaj nuk ėshtė shqiptar nga Kosova! Dhe falė Zotit qė nuk ėshtė shqiptar nga Kosova.

-----------------------------------------------------------------------------------------------------
Reagimet e juaja lidhur me shkrimin i drejtoni autorit:
Bajrush Morina


 |  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 


 Copyright©2000-2003 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.