|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

 

   
 

BE: Vendet anėtare mund tė humbasin tė drejtėn e votės nėse zbulohet se kanė lejuar burgje sekrete tė CIA-s

 
 

 

28 nėntor 2005 /TN 

Zėri i Amerikės (28.11.2005) - Zyrtari mė i lartė i drejtėsisė i Bashkimit Evropian thotė se vendet anėtare mund tė humbasin tė drejtėn e votės nėse zbulohet se kanė lejuar funksionimin e burgjeve sekrete tė CIA-s nė territoret e tyre.

Komisioneri i Bashkimit Evropian pėr Drejtėsinė dhe Ēėshtjet e Brendshme Franco Fratini tha se kėto vende ndeshen me rrezikun pėr tė humbur tė drejtėn e votės nė Kėshillin e Ministrave tė Bashkimit Evropian, organi kryesor vendim-marrės i organizatės.

Gazetat amerikane njoftuan disa javė mė parė se CIA ka nė Evropėn lindore qendra sekrete burgimi pėr persona qė dyshohen si terroristė.

Zoti Fratini tha se zyrtarėt e drejtėsisė tė Bashkimit Evropian javėn e kaluar i kėrkuan zyrtarisht Uashingtonit tė japė shpjegime pėr kėto akuza, por ende nuk kanė marrė ndonjė pėrgjigje.

Kėshilli i Evropės ka filluar njė proces hetimor lidhur me njoftimet pėr burgje sekrete dhe avionė qė fluturonin mbi hapėsirėn ajrore tė Bashkimit Evropian pėr tė sjellė tė burgosur tė CIA-s.


 |  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 


                              Copyright©2000-2005 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.