|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

 

   
 

Prizreni historik-Vend i marrėveshtjeve mbarėshqiptare

 
 

 

27 nėntor 2005/TN

Integrimin dhe bashkimin kombėtare ta bėjmė nė paqė dhe pėr paqė, kurse shqiptarėt e bashkuar e kanė vendin nė botėn e pėrparuar. Ti bashkojė shqiptarėt nė projekte tė pėrbashkėta e t“i tubojė shqiptarėt nė njė kuvendin gjithėshqiptar, pra nė kongresin e Parė, pėr t“i diskutuar rrejdhat e deritashme tė ēėshtjes shqiptare dhe pėr tė ofruar njė model tė veprimit tė pėrbashket pėr ta pėrparuar atė dhe pėr ta shpjerė drejt sė zgjidhjes sė drejtė dhe tė plotė tė saj.

Nga: Prof. Remzi Basha

Mė 26 e 27 nėntor mbushet njė vit kur nė Prizrenin tonė historik e legjendar, u mbajt kongresi i Parė i Lidhjes Shqiptare nė Botė.

Dicka e papritur dhe e pabesueshme. Nė Palestrėn sportive, nė praninė e mė se 2600 delegatėve shqiptarė, tė ardhur nga tė gjitha anėt e botės: nga Evropa e Skandinavia, nga SHBA e Australia, nga Zelandi i ri e Turqia, nga Kosova e Shqipėria, nga Presheva e Maqedonia dhe nga Kalabria e Camėria, me flamuj tė shumtė nga shtete e ndryshėm tė botės ku jetojnė shqiptarėt, me emblemėn e madhe tė Lidhjes Shqiptare nė Botė e nė praninė e pėrfaqėsuesve tė institucioneve e tė shoqatave nga tė gjitha trojet shqiptare, filloi punimet kongresi i Parė mė i madh historik i Lidhjes Shqiptare nė Botė.

Pas hapjes sė kongresit, kori i ShKA ekzekutoi himnin e Flamumurit, mandej me njė minutė heshtje u nderuan tė gjithė dėshmorėt e kombit. Kryetari i LSHB-sė, Simon Kuzhnini, nė fjalėn pėrshėndetėse tha se mbajtja e kėtij kongresi pikėrisht nė Prizrenin historik ka kuptimin e vet, sepse Prizreni ėshtė vend i marrėveshtjeve edhe mė tė hershme mbarėshqiptare, mandej pėrshėndeti delegatėt dhe gjithė mysafirėt, nė mesin e tė cilėve ishin gjeneralėt: Rrahman Parllaku e Agim ēeku, Alfred Mojsiu, Rifat Alija, Remzi Basha, Ramush Haradinaj, Tahir Zena dhe shumė personalitete tė tjerė.
 
Para se tė referonin pjesėmarrėsit nė kongres u zgjodh kryesia e punės nė kėtė pėrbėrje: Pajazit Nushi, Esat Stavileci, Nekibe Kelmendi, Mojsi Golemi, Luan Maltezi, Ramiz Zekolli, Mikel Kuzhnini, ibrahim Egriu, Orhan Kubari, Ali Nikoliqi, Vitore Leka, Anton Noka, Engjėll Sedaj dhe Simon Kuzhnini.

Drejtuesit e kongresit tė Parė tė LSHB-sė, njėzėri theksuan:

Integrimin dhe bashkimin kombėtar ta bėjmė nė paqė, kurse shqiptarėt e bashkuar e kanė vendin nė botėn e pėrparuar. Ti bashkojė shqiptarėt nė projekte tė pėrvashkėta kombėtare e t“i tobojė shqiptarėt nė njė kuvendim gjithėshqiptar, pra nė kongresin e Parė, pėr t“i diskutuar rrjedhat e derirashme tė cėshtjes shqiptare dhe pėr tė ofruar njė model tė veprimit tė pėrbashkėt pėr ta pėrparuar atė dhe pėr ta shpjerė drejt zgjidhjes sė drejtė dhe tė plotė tė saj.
 
U apostrofua nevoja rreth angazhimit dhe zbardhjes sė fakteve historike, politike, ndėr-kombėtare dhe juridike tė coptimit tė trojeve shqiptare dhe rrethanat e brendshme dhe ndėrkombėtare qė kanė kushtėzuar atė, me qėllim qė shqiptarėt tė pėrballojne sprovat e mėdha historike tė tashme, tė shoqėruara me lakmi tė reja pėr gllabėrimin e tokave shqiptare, nė vecanti, tė zbardhet procesi i shpėrbėrjes sė ish Jugosllavisė, i cili pėrfundoj me pavarėsinė e popujve sllav e jo tė shqiptarėve, tė cilėt me dhunė janė pėrfshire nė tė.

Lidhja Shqiptare ne Botė po paraqitet nė skenė shqiptarėve mė shumė se largimi, u duhet afrimi; mė shumė se pjesėtimi, u duhet shumimi; mė shumė se ndarja, u duhet bashkimi; mė shumė se armiqėsia, u duhet miqėsia.


 |  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 


 Copyright©2000-2003 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.